Kudret Narı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Çayının Faydaları Nelerdir?
7 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.212 kez okundu.

Kudret narı, tropikal bir bitkidir ve genellikle Karayip, Afrika, Asya ve Güney Amerika’nın bazı ülkelerinde yetiştirilir. Kudret narı baklagiller familyasında yer alıyor be asmaya benzer bir şekilde büyüyor. Kudret narı, Temmuz ve Ağustos aylarında sarı ve narin çiçekler açar. Bitkinin bütün dallarından sarkan ve salatalığa benzeyen meyvesi vardır ve tadı acıdır. Bu meyve, Eylül ve Ekim aylarında çıkar. Kudret narı çayı yaprakları, meyvesi ve tohumu çeşitli hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir.

Kudret Çayı Neye İyi Gelir ?

Kudret narının içinde şekeri düşüren bileşenler bulunuyor. Kudret narı 2 tür diyabet hastalarının tedavisinde yardımcı olur. AİDS gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde etkilidir ve kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. İçinde bulunan vitaminler ve antioksidanlar vücudunuzdaki serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı azaltıyor. Aynı zamanda cilt hastalıklarında ve uyuz tedavisinde de oldukça etkilidir. Kudret narı boğaz ağrılarının tedavisinde, öksürüğün geçirilmesinde ve bronşit tedavisinde çok etkilidir.

  • Kan şekerinin düzenlenmesini sağlar ve sindirime yardımcı olur.
  • Kudret narı bitkisinin yaprakları ile hazırlanan çay karaciğer sorunlarının tedavisinde etkilidir.
  • Ülser tedavisinde çok etkilidir.
  • Hazımsızlığın giderilmesinde etkilidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolesterolü düşürür.
  • Kabızlığa iyi gelir.
  • Metabolizmayı hızlandırır ve öksürüğe iyi gelir.
  • Çok iyi bir antioksidandır.
  • Kanserli hücrelerin ilerlemesini yavaşlatır.

kudret narı çayının yararları

Kudret Narı Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Kudret narı çayını hazırlamak için bitkinin kurutulmuş yapraklarını kullanabilirsiniz ve bu yaprakları hazır olarak aktarlardan alabilir ya da kendiniz taze yaprakları kurutarak yapabilirsiniz. Çayın içine birkaç dilim meyvesinden de atabilirsiniz. Kudret narı çayı hazırlamak için 2-3 çay kaşığı kurutulmuş yaprak ya da 2 çay kaşığı kadar taze kudret narı yaprağı kullanabilirsiniz. Çayın 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra çayı süzerek içebilirsiniz. Kudret narı çayını öğünlerden sonra günde 3 defa tüketebilirsiniz.

Kudret Narının Yan Etkileri

Kudret narı, düşüğe neden olabileceği için hamile kadınların ve hamile kalmaya çalışan kişilerin kullanmaması gerekir. Aynı zamanda kan şekeri seviyesinin aniden düşmesine neden olabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git