Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

16.08.2019
Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalça eklemimiz vücudumuzun bütün ağırlığını taşıyan eklemlerdir. Kemik ağrıları genellikle kemiklerin birbirlerine sürtünmesiyle oluşan ağrılardır. Kalça ağrıları da bunlardan biridir. Kalça ağrılarının birden fazla sebebi olabilir. Kalça ağrısı, eklemin kendisinden, komşu dokulardan, iç organlardan ve ya bel bölgesinden kaynaklı olabilir. Hastalığın türüne göre farklı bölgelerde hissedilebilen kalça ağrısı, kalçanın önünde, arkasında, kasıkta ve ya dış tarafında hissedilebilir. Bu tip ağrılara sebep olabilecek hastalıklar belirli yaş gruplarında daha sık görülmektedir. Bebeklik ve ya çocukluk dönemlerinde gelişime bağlı kalça bozuklukları, mikrobik kalça hastalıkları, iltihaplı eklem romatizmaları ve ya kalça ekleminde kaymalar görülebilir. ,Geceleri hissedilen kalça ağrıları, tutukluk hissi ve ya iltihaplı eklem romatizmaları görülürken, ileri yaşlı bireylerde, kalça kireçlenmesi veya kalça kırıkları meydana gelebilir. Bu ağrıların kaynağı bursitler, tendinitler, kas zorlanmaları ve ya osteonekroz da olabilir. Osteonekroz kalçaya olan kan desteğinin zarar görmesi sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Böyle bir durum oluştuğunda acilen bir uzmana gidilip tedaviye başlanmaz ise kemik dokusu ölebilir ve ya kalça ekleminde büyük zarar ortaya çıkabilir.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Kalça ağrısı için, ortopedi, travmatoloji ve ya fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerine başvurulması gerekmektedir. Uzman muayene ettikten sonra tam teşhisi koymadan önce kalça ultrasonografisi ve ya cerrahi artroskopi isteyebilir.

Tedavisi

Uygulanabilecek 3 farklı tedavi yöntemi vardır. İlk olarak ilaç tedavisi uygulanır. İlaçların çeşidine bağlı olarak ağrıları hafifletici, ortadan kaldırıcı, kemik kaybını azaltıcı ve ya eklem hasarını önleyici etkileri olabilir. İkinci tedavi yöntemi kalça ameliyatlarıdır. İlaçların ve ya diğer tedavi yöntemlerinin herhangi bir sonuç vermediği durumlarda, ameliyat son seçenek olarak doktorlar tarafından tavsiye edilir. Son yöntem olarak egzersizler kalça problemlerine uygun tedavi yöntemi olabilirler. Egzersizler hareket çeşitliliğini ve kabiliyetini sürdürür ve kasları kuvvetlendirir böylece kalçaya destek olunmasını sağlar. Eklemleri saran bütün kasları ve tendonları gerdirir. Kalça ağrılarını ve kalça sakatlıkları riskini azaltmada oldukça etkili bir yöntemdir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.