Genik Akıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

16.07.2016
Genik Akıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Geniz akıntısının bir çok nedeni olabilir. Ancak geniz akıntısı için gidilecek yer Kulak Burun Boğaz bölümüdür. Diğer yandan nezle veya soğuk algınlığı gibi durumlar için aile hekimine başvurmak da yeterli olabilmektedir.

Geniz Akıntısının Nedenleri Nelerdir ?

Nezle veya grip neden olabilir. Bunun tedavisi bir hafta kadar sürmektedir. Diğer yandan akut sinüzitlerde bu durum biraz daha uzun sürmektedir. Kronik sinüzitlerde ise önleyici tedbirler alınır. Hastalığın tekrar etme riski yüksektir. Bu nedenle iyileşme görüldükten sonra tedbir alınmalıdır. Ayrıca faranjit de geniz akıntısının nedeni olabilir. Faranjit kronik veya akut olabilmektedir.

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir ?

Geniz akıntısı için balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Fakat hastalığın köküne inmek daha çok fayda sağlar. İlk etapta doktorunuz ayakta muayene ile çözüme ulaşabilir. Burada ilaç tedavisi uygulayacaktır. Yerine göre antibiyotik ve ağrı kesici için reçete hazırlanır. Ayrıca burun tıkanıklığı için deniz suyu spreyi de kullanılabilmektedir. Diğer yandan ilaçların fayda vermeyeceği kronik sinüzitler için farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. İlk etapta hastalığın teşhisi için klinik tanı aletlerini kullanır. Fakat ileri seviyede bir rahatsızlık için film çekilmesini isteyecektir. Burada rahatsızlık bariz şekilde görülür. İlaç tedavisinin fayda vermesi halinde hastalığın tekrar etmemesi için soğuktan ve saçı ıslak bırakmaktan kaçınmak gerekir. Ancak bu tedbirler de işe yaramazsa bir ameliyat gerekebilir. Sinüzit ameliyatı bir saat kadar sürer. Ardından bir iki hafta kadar tedbir uygulanır ve muayene gerçekleştirilir. Diğer yandan bu tedavi süreci 3 veya 4 hafta kadar sürebilmekte ve genellikle olumlu sonuç vermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.