Fethiye Kelebekler Vadisi / Muğla

Fethiye Kelebekler Vadisi / Muğla
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 503 kez okundu.

Fethiye Kelebekler Vadisi, sahip olmuş olduğu endemik türleri dolayısıyla dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri arasında yerini almayı başarmış olan vadilerden biridir. 8 Şubat 1995 yılında birinci derece sit alanı olarak ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmış olan bu vadi, Babadağ’ın etekleri üzerinde yer almaktadır. Eğer Kelebek vadisi yapılaşmaya kapatılmamış olsaydı günümüzde böyle bir doğal güzellik olmayacaktı. 350 metreye ulaşmış ve sarp kayalık duvarlarla kapatılmış olan vadi, ismini bünyesinde barındırmış olduğu 70’den fazla kelebek türünden ve özellikle vadi içinde yer almış olan kaplan kelebeğinden almıştır. Kelebekler Vadisi’nin kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen küçük bir şelale ile birlikte vadinin ortasından geçerek bir dere yardımı aracılığıyla Akdeniz’e ulaşır.

Kelebekler Vadisinin Tarihçesi

Geçmişi M.Ö. IV. yüzyıla kadar uzanmış olan Kelebekler Vadisi, Likya’nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üzerinde yer almaktadır ve burada yer almış olan köy “Faralya” adıyla anılmaktadır. Bizans ve Yunan uygarlığından Osmanlı’nın son zamanlarına kadar sürdürülen, yamaçların teraslanmasıyla oluşturulan bahçecilik kültürünü bugüne kadar taşımayı başarmış olan bu köyün günümüzdeki adı Uzunyurt’tur.

Fethiye Kelebekler Vadisinde Otel ve Konaklama

Kelebekler Vadisinde Konaklama: Doğa turizminin Türkiye’deki ve dünyadaki en iyi yerlerinden biri olarak gösterilmiş olan Kelebekler Vadisi’nde, her yıl 1 Mart – 1 Kasım tarihleri arasında hizmet vermiş olan işletmelerin bilgisi dahilinde olmadığı sürece konaklamak mümkün değildir. Doğal güzelliklerin korunması amacı ile su ve elektrik devlet tarafından değil, işletmeler tarafından sağlanmaktadır. Kelebek Vadisi’ne günde 3 kere elektrik verilmekte olup bu elektrik sıcak su panelleri ile sağlanmaktadır.

Fethiye Kelebekler Vadisine Yakın Oteller:

Onur Motel: Faralya Koyu, Hisar Mahallesi Faralya, Turkey

Tel: 0252 642 11 62

Montenegro Motel: Faralya Koyu, Hisar Mahallesi Faralya, Turkey

Tel: 0536 390 12 97

Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz’e çok yakın bir yerde bulunduğu için Ölüdeniz’e yakın otellerde de konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Fethiye Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir?

Kelebekler Vadisine Fethiye üzerinden Ölüdeniz’e gelip tekne veya araç ile ulaşabilirsiniz. Araba ile gidecek olanlar belli bir mesafeden sonra yola yaya olarak devam edeceklerini unutmamalıdır.

Tekne veya Turla Gitmek İçin: Fethiye Ölüdeniz’den tekne ile Kelebekler Vadisi’ne gidebilirsiniz. Eğer tekneniz yok ise tur şirketlerinin her gün düzenlemiş olduğu tekne turları ile bu vadiye ulaşabilirsiniz.

Fethiye Kelebek Vadisi Tur Fiyatları: Tur fiyatları yaklaşık olarak 30 – 60 TL arasında değişmektedir.

Araç ile Gitmek İçin: Fethiye merkezden gitmek isteyenler il önce Hisarönü’ne ardından Ölüdeniz’e gitmelidir. Ölüdeniz’in ardından ise Faralya Köyü’ne gitmeniz gerekmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git