El Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir?

16.08.2016
El Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir?

El uyuşması, ev hanımlarında ve bilgisayar başında uzun saatler geçiren bireylerde sıkça karşılaşılan bir şikayettir. Bazen tek elde, bazen de her iki elde birden görülebilir. Günlük aktivitelerinizi kısıtlamanıza ve elinizi dinlendirmenize rağmen artış gösteriyorsa, hiç zaman kaybetmeden nöroloji uzmanına başvurmalısınız.
Eldeki uyuşmalar, çoğunlukla sinirsel bir hastalığın belirtisidir. Beyin ile parmaklar arasındaki sinir iletiminin, el bileğindeki sıkışmasından kaynaklanan uyuşmalar, karpal tünel sendromu ya da boyun fıtığı gibi hastalıkların habercisi olabilir. Elinizdeki uyuşmaya eşlik eden baş dönmesi, titreme gibi başka şikayetlere sahip değilseniz bir nöroloji uzmanına başvurmalısınız.

Hangi Testler Uygulanır ?

Hastalığın sinirlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için yapılması gereken ilk test, elektromyografi (EMG)’dir. Bu testte hastanın koluna küçük elektrik akımları gönderilir, bazen de akupunktur iğnesi boyutlarında iğneler batırılır. Hasta için biraz zahmetli olsa da EMG, hastalığın hangi sinirlerde ve ne boyutta olduğunu tespit etmek için en kısa yoldur. Eğer test sonucunda eldeki uyuşmanın nedeninin karpal tünel sendromu olduğu tespit edilirse tedavi için iki seçenek vardır. Sıkışmanın yoğunluğu düşük ya da orta düzeydeyse verilen egzersizler ve takacağınız atel yardımıyla sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Eğer sıkışma ilerlediyse de çözümü için cerrahi müdahale şarttır. Eğer ihmal edilirse elde işlev bozukluklarına yol açabilir. Eğer EMG sonucunda sıkışma belirtisine rastlanmamışsa uyuşmanın nedeni boyun fıtığı olabilir. Bu durumda da MR çekilmesi kesin sonuç verecektir.

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri

  • Bileğin iç kısmında parmaklar karıncalanma, yanma, his kaybı, kavrama bozuklukları
  • Gece uykudan uyandıran ve bu nedenle uyku bozukluklarına yol açan denli ağrılı karıncalanmalar
  • Klavye ve mause kullanımı ya da ev işi gibi ritmik hareketlerde uyuşmanın artması
  • Sık sık elinden bir şey düşürme, eldekileri tutamama
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.