El Nasırına Hangi Bölüm Bakar ?

El Nasırına Hangi Bölüm Bakar ?
3 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 683 kez okundu.

El nasırı şikayeti için başvurmanız gereken bölüm zührevi ve deri hastalıkları bölümüdür. Bir çok hastanede zührevi ve deri hastalıkları bölümü cildiye bölümü veya dermatoloji bölümü olarak geçmektedir. Aynı zamanda ise; ağız mukozası, saç, cinsel yollarla bulaşmış olan hastalıklar, deri, alerjik cilt hastalıkları, kurdeşen, akne, siğil, kontak ekzema, egzema, atopik ekzema, uyuz, saç dökülmeleri ve hastalıkları, sedef hastalığı, damar beni ve ben ve vitiligo gibi rahatsızlıklara da bakmaktadır. Nasır hem görüntü olarak rahatsız edici hem de sert ve kalın bir deri oluştuğundan dolayı rahatsızlık verici bir durumdur. Sıklıkla nasır ayak parmaklarında ve ayaklarda, el ve parmaklarda görülmektedir.

Cildin devamlı olarak basınca veya sürtünmeye maruz kalmasıdır. Ayaklarda oluşan nasırlar oldukça sıkı olmalarından dolayı ayaklarda basınç uygulamasıyla meydana gelmektedir. Tam tersi olarak da gevşek yada bol ayakkabılar ayaklara vurmalarından, yüksek topuklu ayakkabılar ise topuklara fazla basınç uygulamasından kaynaklanabilmektedir. Yine çorapsız olarak ayakkabı, terlik yada sandalet giymek de nasıra yol açabilmektedir. El aletleri ekipmanlarını yada tamir işi gibi işlerde çalışan insanlarda sıklıkla el nasırları görülmektedir. Bunun nedeni ise sürekli olarak ellerinde iş ekipmanını tutarak çalışmak durumda olmalarıdır. Yine aynı şekilde bazı sporcularda da el nasırları görülmektedir. Beyzbol sopası yada tenis raketi gibi spor ekipmanlarını da devamlı kullanımda el ve parmak nasırına neden olmaktadır.

Az önce saydığımız nedenlerin dışında ise nasıra dolaşım bozukluğu veya diyabet kaynaklı da olabilmektedir. El nasırınız var ise mutlaka bir cildiye ( dermatoloji bölümü, zührevi ve deri hastalıkları bölümü ) bölümüne başvurmalısınız ve uzman doktora nasırın neden oluştuğu konusundaki öyküsünü anlatmalısınız. Uzman doktor el nasırınızı inceledikten sonra gerekli tedavi aşamasını ve kullanılması gereken ilaçları size detaylı olarak anlatacaktır. Şayet ki el nasırınızın durumu kötü ise uzman doktorunuzu size ameliyat önerebilmektedir. Bu durumda ise bazı iltihap önleyici ilaçlarda da size reçete olarak yazabilir. El nasırınıza kesinlikle kendiniz ev ortamında bir müdahalede bulunmayın. Bu durum nasırınızın mikrop kapmasına ve iltihaplanarak çok daha kötü durumlara neden olabilmekte.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git