Ayak Nasırına Hangi Bölüm Bakar?

Ayak Nasırına Hangi Bölüm Bakar?
16 Ağustos 2019 tarihinde eklendi, 282 kez okundu.

Ayak nasırı, genellikle basınç ve ya sürtünmeler sebebiyle el ve ya çoğunlukla ayakta ortaya çıkan ağrı ve acı verici bir cilt sorunudur. Aslında cildin kendini koruma altına alması sonucunda oluşur. Çoğunlukla ayaklarda, ayakkabıların ayağa en çok sürttüğü ve ya vurduğu noktalarda oluşur. Çok sık karşılaşılan bir sorundur ve yetişkin nüfusun yarısından fazlasında görülmektedir. Nasırın tam sebebi aslında ayakkabının ayağa sürtmesi değil, ayağın ayakkabının tek bir noktasına vurmasıdır. Bu noktasal travma sonucunda vücuda uyarı gönderilir ve ters giden bir şeylerin olduğu sinyali alınarak vücut o bölgedeki deriyi kalınlaştırarak koruma oluşturur.

Nasır aslında bir rahatsızlık ya da sorun değil koruma mekanizmasıdır. Sporcuların başına sıkça gelebilir. Sebepleri arasında, dar ve kötü kalitede ayakkabılar giymek, çok yüksek topuklu ayakkabılar, uzun süre çıplak ayakkabıyla yürümek, derinin belirli bir bölümünün uzun süre basınca maruz kalması, takılan aparatların uzun süre tek bölgeye sürtmesi, yanlış yürümek ve yanlış bir hareketi sık yapmak sebepleri arasında olabilir. Belirtileri arasında, oluştuğu bölgede keskin ağrı, deri bölesinde kalınlaşma, ilerledikçe bölgede oluşan kızarıklık, sertleşen derinin etrafında iltihap oluşumu ve kalınlaşmasının olduğu bölge ve ya bölgelerde uç oluşumu. 3 çeşit asır vardır. Sert nasır, yumuşak nasır ve tohum nasırlarıdır.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Nasır sorunları çok ilerlediğinde ve ilaçlar işe yaramadığı zamanda uzmana başvurulabilir. Nasır problemleri için dermatoloji veya genel cerraha gidilebilir.

Tedavisi

Çok ilerlemiş nasır vakalarında cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Eğer nasır henüz yeni ise, birçok ilaç ve krem bulunmaktadır. Bitkisel bir tedavisi yoktur. Evde yapılan bakımda dikkat edilmesi gereken tek unsur, nasırın iltihaplı mı yoksa iltihapsız mı olduğunu anlamaktır. Eğer iltihapsız ise, ponz taşı, beurer nasır sökücü, wartber nasır kalemi, aspirin ve ya beyaz sirke ile tedavi edilebilir. İltihaplı ise, ameliyatsız cerrahi tedavi yöntemi uygulanabilir. Uzmanlar radyofrekans kullanarak nasırı köküyle birlikte vücuttan çıkarırlar. Acısız ve ağrısız olan bu yöntem 3-5 dakika arası sürer. Ameliyatlı tedavide nasırlı bölge lokal anestezi yapılır ve nasır kesilerek köküyle birlikte alınır daha sonra dikiş atılıp bandajlanır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git