Nasır İçin Hangi Doktora Gidilir?

16.08.2019
Nasır İçin Hangi Doktora Gidilir?

Nasır, genellikle basınç ve ya sürtünmeler sebebiyle el v ya çoğunlukla ayakta ortaya çıkan ağrı ve acı verici bir cilt sorunudur. Aslında cildin kendini koruma altına alması sonucunda oluşur. Çoğunlukla ayaklarda, ayakkabıların ayağa en çok sürttüğü ve ya vurduğu noktalarda oluşur. Çok sık karşılaşılan bir sorundur ve yetişkin nüfusun yarısından fazlasında görülmektedir. Nasırın tam sebebi aslında ayakkabının ayağa sürtmesi değil, ayağın ayakkabının tek bir noktasına vurmasıdır. Bu noktasal travma sonucunda vücuda uyarı gönderilir ve ters giden bir şeylerin olduğu sinyali alınarak vücut o bölgedeki deriyi kalınlaştırarak koruma oluşturur.

Nasır aslında bir rahatsızlık ya da sorun değil koruma mekanizmasıdır. Sporcuların başına sıkça gelebilir. Sebepleri arasında, dar ve kötü kalitede ayakkabılar giymek, çok yüksek topuklu ayakkabılar, uzun süre çıplak ayakkabıyla yürümek, derinin belirli bir bölümünün uzun süre basınca maruz kalması, takılan aparatların uzun süre tek bölgeye sürtmesi, yanlış yürümek ve yanlış bir hareketi sık yapmak sebepleri arasında olabilir. Belirtileri arasında, oluştuğu bölgede keskin ağrı, deri bölesinde kalınlaşma, ilerledikçe bölgede oluşan kızarıklık, sertleşen derinin etrafında iltihap oluşumu ve kalınlaşmasının olduğu bölge ve ya bölgelerde uç oluşumu. 3 çeşit asır vardır. Sert nasır, yumuşak nasır ve tohum nasırlarıdır.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Nasır sorunları çok ilerlediğinde ve ilaçlar işe yaramadığı zamanda uzmana başvurulabilir. Nasır problemleri için dermatoloji veya genel cerraha gidilebilir.

Tedavisi

Nasırınız var ise mutlaka bir cildiye ( dermatoloji bölümü, zührevi ve deri hastalıkları bölümü ) bölümüne başvurmalısınız ve uzman doktora nasırın neden oluştuğu konusundaki öyküsünü anlatmalısınız. Uzman doktor nasırı inceledikten sonra gerekli tedavi aşamasını ve kullanılması gereken ilaçları size detaylı olarak anlatacaktır.

Şayet ki nasırın durumu kötü ise uzman doktorunuzu size ameliyat önerebilmektedir. Bu durumda ise bazı iltihap önleyici ilaçlarda da size reçete olarak yazabilir. Nasıra kesinlikle kendiniz ev ortamında bir müdahalede bulunmayın. Bu durum nasırın mikrop kapmasına ve iltihaplanarak çok daha kötü durumlara neden olabilmekte.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.