E Vitamini İçeren Yiyecekler

18.04.2018
E Vitamini İçeren Yiyecekler

Hafızanın güçlüğünü korumak, göz sağlığında etkili bir yol oynamak, kalp krizine karşı koruyucu görev görmek, bacaklarda oluşan dolaşım bozukluğu sonucunda oluşan tıkanıklara bağlı olarak oluşan ağrıları dindirmek, yüksek şeker ve tansiyon gibi sorunları olan hastaların bazı komplikasyonlarını önlemek için E vitamini her zaman kullanılır. Yağda çözülme özelliğine sahip olan E vitamini damar sertleşmesine karşı da bir çözüm yoludur.

Belli başlı hastalıkları önlemek için kullanılan E vitamini sağlıklı insanların hayatında da önemli bir değere sahip olan bir vitamindir. E vitamini, antioksidan etkiye sahip bazı vücut hücrelerinde dolaşan serbest radikallerin tahrip edici etkisini ortadan kaldırarak hücreleri korumaya yarar. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir yol oynadığı içinde vücudu giren bakteri ve virüslere karşı direnci arttırarak kişilerin daha dayanaklı şekilde hastalıkları karşılamasına yardımcı olur. Hücrelerle iletişim sağlaması sonucunda vücutta bazı önemli fonksiyonlar gerçekleşir. Bu yüzdende hücre arası iletişim ve bazı önemli fonksiyonlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Sebzeler, tahıllar, bazı baharatlar, kümes hayvanları ve meyveler e vitamini içeren yiyecekler olarak değerlendirilir.

E Vitamini İçeren Gıdalar

Seçilen gıdalar E vitamini açısından zengin olan ve kişilerin tüketmesi durumunda E vitamini sağlaması için yeterli şekilde listelenmiştir. Yalnız bulunan listede yüksek değerde E vitamini gıdaları bulunsa da listede ismi olmayan besinlerde yer almaktadır. E vitamini açısından tam bir liste olmadığını unutmayın. Aynı zamanda yer alan besinlerin bazılarının tüketimi bazı bireyler için sürekli halde olması sıkıntı oluşturabilir.

Bunu örneklemek gerekirse E vitamini içeriğine sahip ayçekirdeği ve badem fazla tüketildiği zaman kilo alma konusunda oldukça etkili olabilir. Bu yüzden E vitamini desteği alırken en uygun beslenme seçeneğini E vitamin takviyesi şeklinde size uygun bir biçimde tavsiye edecek bir doktora danışabilirsiniz. Her insanın bünyesi farklı olduğu için yiyeceklere verdikleri tepkiler değiştiğinden dolayı bir doktora başvurmak en doğru seçenektir.

Ayçekirdeği

Bünyesinde en fazla E vitamini içeren besinler arasında ilk sırada yerini alır. 100 gram ayçekirdeği ile günlük ihtiyacınız olan E vitaminin 2 katını karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda bu 100 gram ay çekirdeği E vitamini dışında, günlük demir ihtiyacınızın % 24’lük dilimini, kalsiyum ihtiyacınızın %9’unu, C vitamini ihtiyacınızın %2’sini, B6 olan vitamin ihtiyacınızın % 40’ını, K vitamine olan ihtiyacınızın %4’ünü, magnezyum ihtiyacınızın ise %32’sini karşılar. Aynı zamanda fosfora olan %114 dilim ihtiyacınızı de karşılar. 100 gram ayçekirdeği tüketerek aynı anda bir çok yararlı mineral ve vitamin ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Toz Acı Biber

Yaptığınız yemeklerde toz acı biberi kullanıyorsanız günlük E vitamin ihtiyacınızı fazlasıyla karşıladığınız anlama gelir bu. 1 çay kaşığı acı biber sayesinde günlük E vitamine olan ihtiyacınızın %4’ünü karşılamış olursunuz.

Aynı zamanda A vitamini, K vitamini ve B6 vitamini açısında zengin olan toz kırmızı biber demir, potasyum, bakır, magnezyum ve manganez minerallerine de sahip olduğu için aynı anda vücudunuz için gerekli olan bir çok ögeyi almış olursunuz. Özellikle bazı kişilerin tuz kullanım oranına dikkat etmeleri gerekir. Tuz tüketim oranlarına dikkat eden kişilerin toz acı biberi de kullanırken dikkat etmeleri önemlidir. Çünkü toz acı biber içinde bulundurduğu sodyum oranı yüzünden tuza karşı dikkatli olması gerekenleri tehlikeye atabilir. Bu yüzden yemek yaparken bu kişilerin tuz ve acı biber oranlarını eşitlemeleri önemlidir.

Badem

Günlük E vitamin ihtiyacının 1.5 katını sağlayan bademi günde 100 gram tüketebilirsiniz. Yapısında çok az kolesterol ve sodyum bulunduran badem tüketilirken daha az sıkıntı veren bir besin olabilir. Aynı zamanda içinde bulunan diğer besin değerleri ise 100 gram için, demire olan ihtiyacın %21’ini, kalsiyuma olan ihtiyacın %26’sını, folat olan ihtiyacın %12’sini, magnezyuma olan ihtiyacın ise %67’sini ve fosfor ihtiyacının ise %48’ini karşılar. Aynı zamanda da bakır, çinko, selenyum, potasyum, manganez mineralleri açısından da zengin bir içeriğe sahiptir. İçerdiği kalori oranı ise 575’tir.

Çamfıstığı

Sert kabuklu olan ve fıstık çamına ait olan kozalak biçimindeki meyvenin içinden çıkarılan çam fıstığı yağlı ve nişastalı’dır. Tohum olarak alınan çamfıstığının 100 gramı ihtiyacınız olan günlük E vitaminin yarsını karşılar düzeydedir. Yüksek kalori değerlerinden dolayı diyet listeleri için pek tercih edilen bir besin değildir. 100 gramı 673 kalori oranına denktir. K, Folat, B6, A ve C vitaminleri dışında kalsiyum, demir, bakır ve çinko bakımından zengin bir çok besin değerini içeriğinde barındırır.

Yerfıstığı

Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük E vitamin ihtiyacının %35’ini karşılayacak kapasiteye sahiptir. 100 gram bu değeri karşılarken aynı zamanda 599 kalori değerine de sahiptir. Folat, niasin ve B6 vitamini açısından da zengin olan yerfıstığı bünyesinde yüksek değerlerde demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, fosfat, bakır ve selenyum gibi mineralleri de içerir.

E Vitamini Bakımından Zengin Diğer Besinler

 • Kurutulmuş Kayısı
 • Yeşil Zeytin
 • Kurutulan Fesleğen
 • Kulkas kökü
 • Ispanak
 • Fındık
 • Buğday tohumunun yağı
 • Mısır yağı
 • Keten tohumunun yağı
 • Brokoli,
 • Kanola yağı
 • Soya fasulyesinin yağı
 • Kivi
 • Domates
 • Fıstık
 • Mango
 • Kuşkonmaz

Önlemler

Genel olarak güvenli kabul edilenler vitaminler arasında yer alır. Fakat kapsül ve vitamin takviyesi olarak uygulanan E vitamini günlük miktarın 5-10 katı fazla alınması sonucu hafif ya da ciddi yan etkilere sebep  olabilir. E vitaminin bu yüzden aşırı tüketimi, kanın olan süresinden daha hızlı pıhtılaşmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda günlük olarak 300-800 UI üzeri olan miktarda E vitamini almak beyin kanama riskini %22 oranında arttırdığına işaret etmektedir. Vitamin takviyesi dışında aynı zamanda kapsül olarak da E vitaminin kullanılmasının bazı erkeklerde prostat kanserine sebep olduğu yönünde raporlar yer almaktadır.

Fazla E vitaminin hafif yan etkileri ise şu şekildedir: 

Mide kramplarına yol açması, ishal oluşumuna neden olması, uykusuzluk sorununu beraberinde getirmesi, vücutta halsizliğin oluşması, başta ağrı görülmesi, bulanık görme sorunun ortaya çıkması, kanama ve mide bulantısı gibi yan etkileri beraberinde getirir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.