Ayak Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

11.01.2020
Ayak Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayağın sıcak su dökülerek yanması değil, alt kısmının ateşlenmesi ve yanma hissi oluşmasına ayak yanması denir. Sanki ayağın altı yanıyormuş, alev alıyormuş gibi bir his belirir. Gündüzleri bile rahatsız edebilir, kişinin hayatını ciddi anlamda olumsuz ekiler, yürümesini, koşmasını engeller. Hatta ayakta durmak bile zor bir hal alabilir. Ayak yanması basma bozukluklarından, kanda hemoglobin yüksekliğinden, amiloidoz  birikiminden, şeker hastalığından, vitamin eksikliğinden, tarsal tünel sendromundan, romatoid artrit, hipotiroidi (tiroid azlığı), böbrek yetmezliği, huzursuz bacak sendromu gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Taban düşüklüğü olan kişilerin ayak altlarında da görülebilir. Genelde 50 yaş ve üzeri kişilerde görülür. Özellikle menopoza girmiş kadınlarda gece ayakları örtmeme ve yanma sıklıkla yaşanır. Genelde geceleri artsa da gündüzleri de çok rahatsız eder. Kişinin hayat kalitesini düşürür. Çok sık görülen bir hastalık olmasa da bir anda ortaya çıkabilir. Doğru tedavi yöntemleri uygulanırsa kısa sürede geçebilir. Ancak doktor kontrolünde hareket etmek çok önemlidir. Doktor kontrolü dışında ilaç, krem vs. kullanmak daha kötü sonuçların doğmasına neden olabilir.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Bu rahatsızlık için genel dahiliye bölümüne başvurulmalıdır. Doktor fizik muayenesi, kan ve idrar testi yaptıktan sonra gerekli durumlarda başka bir bölüme de yönlendirebilir. Gerekirse emar ve röntgen filmleri de isteyebilir. Bu filmler nedeni daha rahat görebilmeyi sağlar. Doktor hastanın sağlık hayatını da sorgular. Yaş ve menopoz dönemi çok önemli olduğu için bu ayrıntılara ayrı bir önem gösterir. Ayrıca şeker hastalığı olu olmadığını inceler, gerekirse bir şeker testi isteyebilir.

Tedavisi

Genelde B12 eksikliği neden olabildiği için vitamin takviyesi yapılabilir. Et, yumurta, süt ve süt ürünleri daha sık yenmelidir. Doktor tarafından bir diyet programı ayarlanabilir. Eğer yanmayla beraber acı varsa ağrı kesici kullanılmalıdır. Ayakkabı tercihi de çok önemlidir, taban yumuşak olmalıdır. Ayakkabıyla beraber çorap seçimi de önemlidir. Terlemeyi engelleyen çoraplar seçilmeli, pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Ayak bakımı çok önemlidir, serin tutulmalı ve düzenli bir şekilde yıkanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.