Zeugma Antik Kenti – Nizip / Gaziantep

Zeugma Antik Kenti – Nizip / Gaziantep
21 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 469 kez okundu.

Gaziantep ilinin Nezip ilçesine 10 km uzaklıkta yer alan günümüzde kazı çalışmalarının hala devam etmiş olduğu antik bir şehir olan Zeugma, Gaziantep şehir merkezine yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta yer alır. Eğer Gaziantep iline gezmek amaçlı geldiyseniz Zeugma antik kentini gezmek 1 gününüzü alacaktır. Ancak Gaziantep’e kadar gelmişken Zeugma dışındaki tarihi mekanları da ziyaret etmeli, meşhur Antep mutfağını da tatmalısınız.

Zeugma antik kentine adını, geçmiş zamanda Büyük İskender’in generallerinden biri olan Selevkos Nikator vermiştir. Ayrıca bu antik kent, bölgeden geçen Fırat Nehri ile generalin kendi adını birleştirmesi sonucu Selevkos Euphrates ( Fırat’ın Silifkesi ) adını da almıştır. Ardından bu hızla gelişmeye başlayan bu şehir çok geniş bir alana yayılır ve askeri, ticari açıdan stratejik bir konuma sahip olur. Zaman içinde bu şehirde önemli mimari eserlerin yayılması günden güne artarak hızla ilerler.

Selevkos şehri, M.Ö 64 senesinde Roma İmparatorluğu bünyesine dahil olmuştur ve adı ise köprü, geçit anlamı taşıyan ‘ Zeugma ‘ olarak değiştirilmiştir. Bu yılar içinde en verimli zamanlarını yaşayan şehir, dönemin en önemli ticaret yollarından biri olan Antakya’dan Çine kadar süren “İpek Yolu “da bu şehir üzerinden geçtiğinden şehrin önemi gün geçtikçe artış göstermeye devam etmiştir.

Zeugma antik kentinin Anadolu’da bulunan diğer antik kentlerinden bir adım önde olmasını sağlayan en önemli etken, bu bölgede gelişen heykeltıraşlık ekolüdür. Bu dönem içerisinde yapılan sanat eserleri ülkemizde ve dünyanın farklı müzelerinde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Romalılar zamanında 80 bin nüfusa ulaşan şehir, aynı zamanda kendi sikkelerini bastırarak ticarette önemli bir rol üstlenemeye devam etmiş, bu sikkelerin bir yüzünde ‘tnyke tapınağı’, diğer yüzünde ise ‘roma kartalı’ motifi kullanılmıştır.

Fırat nehrinin en sığ kısmında kurulmuş olan bu şehirden, nehrin karşısında bulunan apameia şehrine geçmek isteyenlerden gümrük vergisi alınmaktaydı. Günümüzde yapılan kazı çalışmaları sonucunda bölgede 100.000 adet ‘bulla’ adı verilen mühür elde edilmiştir ve kazı neticesinde elde edilen bu mühürler Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Zeugma Tarihi Kalıntılar ve Eserler

Ares (Mars) Heykeli: Zeugma antik kentinden günümüze kadar gelmeyi başaran önemli tarihi eserler listesinin en baş sıralarında yer alan Ares Heykeli, Romalılar Dönemi’nden günümüze kalmıştır. 1.50 metre uzunluğa sahip bronz mars heykeli Romalılar için en önemli tanrılardan biri olan Ares’in bereketi ve gücünü simgelediği söylenir. Yaklaşık olarak 1800 yıl toprağın altında kaldıktan sonra gün yüzüne çıkmış olan bu heykelin temizlenmesi son derece büyük bir titizlik ve dikkat çerçevesinde gerçekleşmiştir ve temizlik çalışmalarının ardından heykelin üzerinde bir yanık izine rastlanmıştır. Heykel üzerinde rastlanmış olan bu yanık izinin, M.S. 252 yılında Zeugma kentini ele geçirmiş olan Pathlar’ın şehre saldırdığı dönemlerden kaldığı iddia edilmektedir.

Mozaikler: Gaziantep müzesinin Zeugma kısmında sergilenmekte olan birçok eser müzede ziyaretçilerini bekliyor.

Triton: Günümüze kadar ulaşmayı başaran mozaikler arasında yer alan Triton, amphytrite’nin ( denizlerin kraliçesi olarak bilinir.), posseidon’dan olan bebeği bu mozaiğin üzerine işlenmiştir.

Poseıdon, aceanos ve tethys mozaiği: Dönemin havuzlu ya da yemek odası zemini olarak kullanıldığı tahmin edilen bu mozaiklerde denizlerin tanrıları yer almaktadır ve bu mozaiklerin en üst kısmında hippocam adı verilen ve ön kısmı attan oluşan, arka tarafı balık olan yaratığın üzerinde posseidon bulunmaktadır. Posseidon’un elinde ise 3 dişe sahip bir dirgen figürü görülmekte, mozaiğin alt kısmında yine bir deniz tanrısı olan oceanos ve denizlerde dişiliği simgeleyen tethys resmi yer almaktadır.

Çingene Mozaiği: Zeugma antik kentinin simgesi haline dönüşmüş olan Çingene Mozaiği, ilk çıkarıldığı zamanlarda kimliği ile ilgili bir tanımlama getirilmemiştir. Daha sonraki zamanlarda bu mozaiğe çingene kızlarını anımsatmış olmasından kaynaklı olarak ‘ Çingene Mozaiği’ adı verilmiştir. Başka kaynaklarda ise Çingene Mozaiğinin yer tanrısı olan gaia olduğu iddia edilmektedir.

Dip Not: Tunus’tan sonra dünyadaki en büyük mozaik koleksiyonu olduğu söylenen Zeugma’da yapılan kazı çalışmalarının sona ermesinin ardından buranın açık hava müzesi olarak ziyaretçilerin hizmetine açılması beklenmektedir.

Zeugma Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Dünyanın en önde gelen mozaik müzelerinden biri olmayı başarmış olan Gaziantep Mozaik Müzesi’ni Nisan – Ekim ayaları dönemi içerisinde 08:00 ile 18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Mozaik Müzesini Kasım – Mart ayları içerisinde ziyaret etmek isteyenler 09:00 ile 17:00 saatleri arasında mozaik müzesini görme şansını yakalayabilirler. Müzeye giriş ücreti 10 TL’dir. Müzeyi haftanın her günü belirtilen saat dilimleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz.

Bir yıl boyunca müzeyi müzekart ile 2 defa, müzekart + ile dilediğiniz kadar ziyaret edebilirsiniz.

Zeugma Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Belkıs Köyü 27700 – Nizip / Gaziantep

Nasıl Gidilir?: Gaziantep’e uçakla gelmeyi tercih edenler için günlük aktarmalı veya direkt uçuşlar mevcut. İstanbul’dan uçağa bindiğinizde 1 saat 40 dakikalık süre sonunda Gaziantep’e ulqaşmış olursunuz. Ardından havaalanından Zeugma’ya ulaşmak için yaklaşık olarak 50 km kadar bir yol kat etmeniz gerekiyor. Antik kent, Gaziantep’e bağlı Nizip ilçesinde yer almaktadır. Nizip otobanından çıkarken, Nizip’e dönmeden sola dönülmesi gerekmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git