Panik Atak İçin Hangi Doktora Gidilir?

17.07.2016
Panik Atak İçin Hangi Doktora Gidilir?

Panik atak toplumda yanlış bilinen bir rahatsızlıktır. İnsanlar heyecanlanmakla ve ani tepkiler vermekle ilgili sıkıntıları panik atak sanmaktadır. Ancak durum bundan farklıdır.

Panik atak olan bir kişi öncelikle kalp sıkışması yaşamaktadır. Ayrıca nefes darlığı ve kolunda uyuşma gibi hislerle kalp veya göğüs doktoruna başvurur. Bu olması gereken ve doğru bir adımdır. İlk etapta nefes testi, kalp grafisi ve gerekli tüm filmler ile muayene yapılacaktır. Fakat kişide hiçbir sorun görülmeyecektir. Ayrıca rahatsız olan kişi boğazında bir kapak varmış ve yemek borusunu tıkıyormuş hissine kapılır. Hatta sorun çıkmadığı için doktorları işini bilmemekle suçlar ve kavga etmeye kadar ilerler.

Genelde sorunun göğüs veya kalp ile ilgili olmadığını anlayan doktor sizi psikiyatriye yönlendirir. Fakat bazen bu durum doktorların gözünden kaçmaktadır. Bu bakımdan böyle bir sorunla karşılaşan kişi bir psikiyatri bölümüne başvurabilir. Burada gerekli testler yapılacaktır. Kalp ve göğüs hastalıklarından da herhangi bir sonuç alınmadığını fark eden doktorunuz bu sorunun nöroloji ile ilgili olduğunu kavrayacaktır. Bu sorun tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır ve genelde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi zamanla dozların artması ile gerçekleşir. Kısa sürede iyileşme mümkün değildir. Ancak kesin iyileşme sağlamak mümkündür. İlk etapta altı ay ilaç kullanmak gerekecektir. Ancak hastalığın durumuna göre bu süre daha da uzayabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.