Omuz Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

16.08.2016
Omuz Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Günlük hayat içinde çok fazla önemsenmeyen omuz ağrıları, büyük problemlerin habercisi olabilir. Omuzun zorlanması ya da gerilmesinden kaynaklanabileceği gibi, bir tümör belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Ağırlıklı olarak masa başında çalışan ya da ağır yük taşıyan kişilerde görülen omuz ağrıları, ev hanımları için de sık rastlanan bir durumdur. Genellikle hatalı duruş ya da oturuş pozisyonlarından kaynaklanan omuz ağrıları, üzerinde dikkatle durulması gereken bir hastalıktır.

Tek ya da her iki omuzda ağrı ortaya çıktığında, hastalar ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına başvurmalıdırlar. Yapılan muayene sonucunda, ağrıya duruş bozukluğunun neden olmadığı kanısına varıldıysa hastadan ileri tetkik istenebilir. Bu durumda hastalar röntgen, BT, MR ya da EMG testi yaptırırlar.
Bazı hastalıklar da boyun ağrısına neden olabilir. Bunların en önemlileri boyun fıtığı, romatoid artrid, kemik hastalıkları, kas spazmı, hamilelik ve hatta kemik erimesidir.

Omuz Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

  • Belirtilerin başında elbette ki ağrı gelir. Yaşanılan ağrı keskin ve can acıtıcı olduğu gibi, donma ve yanma ya da bir bıçak batıyormuş hissi gibi de olabilir. Ağrı, baş ağrısı şeklinde de görülebilir.
  • Omuzda yaşanacak sinir sıkışması da ağrıya neden olacağından, bölgede hissizlik yaşanabilir.
  • Omuzdaki kas ve kemiklerde zayıflık ve güçsüzlük de yaşanılabilir.
  • Omuzda kızarıklık, renk değişmesi ya da şişme yaşanabilir. Bu da bir enfeksiyon belirtisidir.
  • El ya da koldaki damarlarda ve arterlerde bir sorun oluşmuşsa omuzda soğukluk hissedilebilir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.