Köyceğiz Gezilecek Yerleri / Muğla

Köyceğiz Gezilecek Yerleri / Muğla
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 513 kez okundu.

Muğla ilinin şirin ilçelerinden biri olan Köyceğiz, Akdeniz ve Ege bölgesinin birleşmiş olduğu bir noktada yer almakta olup adını burada bulunan gölden almıştır. 34.000 nüfusa sahip olmuş olan Köyceğiz, İstanbul’a 740 km uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul’dan Köyceğiz’e araçla gitmek isteyenler yaklaşık olarak 9 saat içerisinde buraya varabilir. Ankara’ya 615 km uzaklıkta olan Köyceğiz’e, ortalama 7.5 saatlik bir zamanda varabilirsiniz. Uçak yolculuğunu tercih edecek olanlar İstanbul’dan 1.5 saatlik, Ankara’dan 1 saat 15 dakikalık uçuş ile Dalaman’a gelebilir. Ardından yaklaşık 30 km’lik karayolu ulaşımı ile Köyceğiz’e varabilir. Otobüs seferlerini tercih eden tatilciler arasındaysanız şehre düzenli olarak sefer düzenleyen firmalardan birini tercih ederek Köyceğiz’e varabilirsiniz.

Köyceğiz’de Gezilecek Yerler

Konumu gereği biraz iç bölgede yer almış olan Köyceğiz’de deniz olmadığını en başta belirtmekte fayda var. Büyük bir göl etrafında kurulmuş olan şehirde deniz yok ancak, doğal güzellikteki yerler ve tarihi mekanlar fazlasıyla bulunmakta. Turistlik bir belde olmasına rağmen oldukça sakin bir belde olmasıyla dikkat çeken Köyceğiz’in dört bir yanını narenciye bahçeleri sarmış durumda. Köyceğiz’e gittiğinizde görmeniz gereken yerler arsında;

Köyceğiz Gölü

54 km’lik bir yüzölçümüne sahip olmuş olan Köyceğiz Gölü’nün suyu oldukça acı ve kükürtlüdür. Buraya kadar gelip piknik yapmak isteyenler göle bakan ormanlık alanları mesire yeri olarak da kullanılmakta kullanma şansına sahip. Ayrıca Köyceğiz Gölü’nde su kayağı sporları yapma olanağınızda var.

Kaunos Antik Kenti

Gezi programlarına konu olmuş olan ve mutlaka görmeniz gereken yerler arasında tavsiye edilen bu antik kente ulaşmak için Dalyan üzerinden tekneye binmeniz gerekiyor. Tekneden indikten sonra 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olan antik kent, önceki zamanlarda önemli bir liman kentiydi ancak, yıllar içinde denizin alüvyonlarla burayı doldurmasından kaynaklı olarak kent liman olma özelliğini kaybetmiştir. Bölgede faklı dönemlerden kalma birçok tarihi yer ve kaya mezarları da yer almaktadır.

Kaplıcalar

Kaplıcalara bakış açınız ne tam olarak bilmiyoruz ancak Köyceğiz’e kadar gidip Sultaniye Kaplıcasına uğramayı sakın ihmal etmeyin. Köyceğiz’in Ekincik tarafında kalmış olan kaplıcaya günü birlik düzenlenen dolmuş seferleri ile gidebilme şansınız var.

Anlatılan rivayetlere, dilden dile dolaşan hikayelere göre, kaplıcaya tekerlekli sandalyeye ve sedye ile getirilen hastaların, 21 kürlük tedavinin ardından sağlıklı bir şekilde yürüyerek gittikleri söyleniyor. 39 derecelik su sıcaklığına sahip olmuş olan kaplıcalar da kalsiyum, sülfat, radon, klorür, sülfür olduğu da söylentiler arasındadır. Tarihinin 2.000 yıl öncesine kadar dayandığı belirtilen kaplıcanın, başta romatizma olmak üzere cilt hastalıkları, siyakat ve kadın hastalıklarına da iyi geldiği söylenmektedir.

Ekincik Koyu

Köyceğiz’e 30 km’lik mesafede olan bu muhteşem koya gitmek için Hamitköy güzergahını kullanmanız gerekmektedir. Kumsalın etrafının irili ufaklı pek çok otel ve pansiyonlarla donatılması konaklama sorunun ortadan kalkmasına olanak sağlıyor. Hamitköy’ü geçtikten sonra karşınıza çıktıktan sonra ilk uzun rampayı tırmandıktan sonra müsait olan bir yerde bekleyin, muhteşem manzaranın vermiş olduğu huzura kendiniz bırakın. Ekincik Koyu’nun güzelliği karşısında adeta büyüleneceksiniz ve bu muhteşem manzaraya doyabilmek için tatilinizi uzatmak isteyeceksiniz. Eğer burada konaklamayı tercih edenlerdenseniz günü birlik tekne turu ile diğer yerleri de gezme fırsatını sakın kaçırmayın.

Köyceğiz’de Neler Yiyebiliriz?

Köyceğiz’e geldiğinizde mevsimine göre her çeşitten hazırlanan mezeleri mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında balık da mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yerini almaktadır. Bölgenin meşhur olan bir diğer yiyeceği bal ve arı ürünlerini sevdiklerinize de mutlaka götürün. Köyceğiz – Ortaca arasındaki Beyobası Köyünden içeri girerek ulaşabileceğiniz Yuvarlak Çay’a gitmeden Köyceğiz gezinizi noktalamayın.

Köyceğiz’de Neler Yapılabilir?

Küçük ve sakin bir yerleşim olduğundan eğlence hayatından uzak bir yer olan Köyceğiz’in göl kenarında uzun uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklet kiralayarak şehri turlayabilir, yüzme biliyorsanız gölde yüzebilirsiniz. Sakin ve huzurlu bir yer arayanlar için ideal olan bu şehir, eğlence hayatını sevenlerin beklentilerini karşılayamayabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git