Horlama İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Horlama İçin Hangi Doktora Gidilir ?
12 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 213 kez okundu.

Horlama için hangi doktora gidilir ? Horlamaya hangi poliklinik bakar ? Horlama için hangi bölüme gidilir ?

Horlama İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Horlama nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda horlamaya hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Horlama Nedir ?

Horlama, soluk alma arasındaki hava akımının yarattığı titreşimden kaynaklanan, üst hava yollarındaki tıkanıklık ve daralmalara bağlı oluşan sertliktir. Genel olarak erkeklerde bayanlara oranla daha fazla horlama görülür. Horlama, hem sosyal bir sorun, hemde ciddi bazı hastalıkların öncüsü olmakla birlikte, ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir hastalığın önemli belirtisi olabilir. Horlama sırasında yumuşak damak ve beraberinde dilin geriye kaçıp soluğu 10 saniyeden fazla tıkaması halinde tıkayıcı uyku apnesi meydana gelir ve bu durum nefes alamama süresi içerisinde kandaki oksijen basıncını düşürerek, kalbin kanı daha çok pompalamasına neden olur. Daha çok kan pompalayan kalp yükünü arttırdığından bir süre sonra kalp ritminin bozulmasına, geçen uzun zaman dilimi içerisinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi sorunu oluşmasına neden olur. Horlama, sadece rahatsız edici bir ses olarak sosyal bir sorun oluşturmaz aynı zamanda hastalık, sürekli uyku hali, yorgunluk gibi günlük hayatı etkileyecek sorunlarda ortaya çıkarır.

Horlamanın Nedenleri Nelerdir ?

Boyundaki yağ fazlasının solunum yolunu daralması nedeniyle fazla kilolar horlamanın nedeni haline gelir. Ayrıca yağ dokularıyla birlikte boğaz kısmında titreşen sesler doku miktarının daha fazla artmasına neden olacağından horlamanın daha şiddetli olmasına olanak sağlayacak ve uyku apnesi sorunun ortaya çıkma olasılığını arttıracaktır.

Uyku pozisyonunuz horlamanın sebepleri arasında önemli bir yer alır. Alışkanlık haline getirmiş olduğunuz uyku pozisyonu, sırt üstü yatmak ise bu yatış pozisyonu boğaz kaslarında gevşeme ve daralmaya neden olacağından horlamayı kaçınılmaz hale getirecektir. Uyku sırasında hangi uyku pozisyonunda uyuduğunuzu farketmezsiniz elbette ama horlamanıza uyandığınızda sırt üstü yattığınızı farkederseniz, sağa veya sola dönerek yan yatın.

Alkol, boğaz kaslarının horlamaya neden olacak şekilde rahatlamasına neden olacağından horlama nedenlerinin  baş faktörleri arasında yerini alır. Alkolün gevşetici etkisi vücudun genelinde hissedilen bir durum olmakla beraber boğaz kaslarında da rahatlama meydana getirir ve bu durumun horlamaya neden olmaması için içki saati ile uyku saatinizi mümkün olduğunca birbirinden uzak tutun.

Sinüs boşluklarının iltihaplanmasıyla oluşan sinüzit veya sinüs enfeksiyonu horlamaya sebep olan etkenlerden biridir. Sinüsün nefes almayı zorlaştırması uyku sırasında horlama sorununun ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Burun eğriliği gibi burun anormallikleri dolaylı yollardan horlamanın nedenleri arasına girer. Burun eğriliği durumu sinüzite neden olacağından horlama probleminin oluşmasına neden olur.

Horlamanın Belirtileri Nelerdir ?

Horlamanın en önemli belirtisi çevreyi rahatsız edecek düzeydeki yüksek ses ve bu sese nefes durumlarının eşlik etmesidir. Sabah baş ağrısı ile uyanma, yorgun uyanma, uykuda terleme ve aniden soluksuz kalıp uyanma, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları horlamanın belirtileri arasında yer alıp en sık şikayet edilen durumlardır

Horlamanın Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Horlama nedenleri farklılık gösterdiğinden, horlama için uygulanacak tedavi yöntemleri de farklılık gösterecektir. Horlamanın tedavi yöntemleri, oluşma nedenlerinden ötürü geniş yelpaze özelliği gösterir. Aşırı kilodan dolayı horlayan kişiler için uygulanacak tedavi yöntemi diyet olurken, burun eğriliği veya burunda kaynaklanan bir sorundan dolayı oluşan horlamanın tedavisi ilaç veya cerrahi müdahale olacaktır.

Horlama için hangi doktora gitmeyelim ? Horlama hangi bölüme girer diye soruyorsanız kulak burun boğaz bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git