El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 165 kez okundu.

El titremesi için hangi doktora gidilir ? El titremesine hangi poliklinik bakar ? El titremesi için hangi bölüme gidilir ?

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

El titremesi nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda el titremesine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

El Titremesi Nedir ?

Kasların bizim kontrolümüz dışında yaptığı istemsiz hareketlere ‘titreme’ ve tıp dilinde ‘tremor’ denmektedir. Öyle ki çoğu zaman bu durum kişinin sosyal hayatını dahi etkilemektedir. Çünkü bunun dışarıdan görünmesi ve size yönelecek olan dikkat fazlasıyla rahatsız edicidir. Birde bunun vereceği sıkıntı ve stres ellerinizin titremesini arttırabilir. Bu duruma engel olamamanız sizi toplum içine çıkacağınız vakit fazlası ile gerer ve zihninizi meşgul eder. Bu durumu bir rahatsızlık olarak kabul etmeli ve sebeplerini araştırmanız gerekmektedir. Tıpta değişik isimlerde titreme çeşidi vardır. Anlamanın en kolay yolu bir doktora başvurmak ve titremenin ne şekilde olduğunu anlatmaktır.

El Titremesi Neden Olur ?

Titremenin en çok bilinen sebeplerinin başında heyecan korku ve öfke gelir. Bir şeye kızdığımızda, sinirlendiğimizde veya korktuğumuzda ellerimiz titrer. Bu durum çok normaldir. Çünkü o anlarda kaslarımıza hakim olamayız ve istemsizce titremeye başlarız. Vücudumuz öyle bir yapıya sahiptir ki dışarıdan gelen bir tehlike algıladığında kendini korumak adına adrenalin salgılamaya başlar. Kalp daha hızlı atar, kaslar gerilir, damarlar şişer ve mide asit salgılamaya başlar. Böylece vücut kendini korumaya almış demektir. Dolayısıyla tüm bunların olduğu sırada vücutta bir titreme olur. Bazen ise yaşadığınız endişe titremenize sebep olabilir. Bu durum kişiden kişiye değişir. Soğukkanlı ve sakin biri bu durumla pek karşılaşmaz. Bu durum psikolojikte olabilir. Öncelikle titremenize sebep olan şeyi bulmalı ve geçmez ise psikoloğa başvurmalısınız.

Bazı kişilerin ise kafeine karşı bir hassasiyeti vardır. Bu durum da farklılıklar gösterebilir. Kimi insanlar günde 10 bardak kahve içse bile bir sıkıntı yaşamaz. Ama bazıları 1 bardakta bile çarpıntı ve titreme ile karşılaşabilir. Bu tamamen çay ve kahve gibi kafeinli içeceklere karşı olan hassasiyettir. Kafeinin bilinen en önemli yan etkisi titremedir. Bu yüzden miktarı önemlidir. Kişi bunu kendi ayarlayıp dengesini korumalıdır. Zaten günde 2 veya 3 fincan önerilmektedir. Vücuttan atılması ise 6 saati bulur. Uyuşturucu ve alkolde bir titreme sebebi olarak bilinir. Şöyle ki uyuşturucu ve alkol bağımlılık yapar. Bir süre sonra vücut bunların eksikliğini hissettiğinde bir denge sorunu yaşar ve titremeye başlar. Sadece tireme değil baş ağrısı da olabilir. Bir diğer titreme sebebi ise yanlış kullanılan ilaçlardır. İçeriğini ve yan etkilerini okumadan kullanılan ilaçlar çoğu zaman titremeye sebep olabilir. Bu durumda en doğrusu doktora başvurmaktır. Bazen ise genetik faktörler ve yaşlılık gibi durumlarda titreme görülebilir.

El Titremesi Nasıl Tedavi Edilir ?

El titremesinin geçmesi için kendi başınıza uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Öncelikle strese sebep olan şeyi ortadan kaldırmak gerekir. Yeteri kadar uyumak ve yorgunluğu atmakta önemlidir. Kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Tüm bunlara rağmen sonuç alınamıyorsa doktora başvurmak en doğrusudur.

El titremesi için hangi doktora gitmeyelim ? El titremesi hangi bölüme girer diye soruyorsanız beyin sinir cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git