Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 164 kez okundu.

Boyun ağrısı için hangi doktora gidilir ? Boyun ağrısına hangi poliklinik bakar ? Boyun ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Boyun ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda boyun ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Boyun Ağrısı Nedir ?

Boyun ağrısı yaşanan sorunlar arasında pek sık karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Boyun ağrısı yaşanınca kişinin hareketlerinde kısıtlamalar meydana gelir. Bu kısıtlamalar gün içindeki eylemlerimizin aksamasına neden olur. Başın bittiği yerle omuzun başladığı yer arasında hissedilen ağrıya boyun ağrısı denilir. Genellikle elli yaş üstü kişilerde yaşanan bir sorundur.

Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun ağrısının belki de ilk nedeni yastık ve yataktır. Yattığımız yerin rahat olmaması boyunda ağrı sorunun yaşanmasına neden olur. Bu da kişi için sağlıklı olmaz.

En çok rastlanan boyun ağrısı türü mekanik boyun ağrısıdır. Kötü duruş, oturuş bozukluğu, kaza ve zedelenme gibi benzer rahatsızlıklar boyun ağrısının yaşanmasına neden olur. Özellikle masa başında çalışan kişilerde boyun ağrısı çok yaşanan bir sağlık sorundur. Diğer etken psikolojik sebepli olabilir, yani gün içinde yaşanan stres ve kaygı vücut üstünde etki yaptığından özellikle boyunda ağrı hissedilir.

Omurga iltihabı, boyun fıtığı, enfeksiyon hastalıklar, romatizma, tümör gibi sağlık sorunlarında aynı şekilde boyun ağrısının yaşanmasına neden olur.

Boyun Ağrısı Belirtileri

Boyun ağrısının belirtileri arasında boyunda hissedilen ağrı yer alır. Ayrıca bazı boyun hareketlerini yaparken zorlanma, yatarken ağrı ve duruş bozukluğu gibi diğer belirtiler de boyun ağrısının belirtileri arasında yerini alır.

Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun ağrısı tedavisi için ilaç yöntemi kullanıldığı gibi diğer yöntemlerle de tedavi yapılabilir. Ama bizler daha çok evde doğal yöntemlerin yapılmasını tercih ederiz. Bunun için yapılması gereken ilk şey boyun tutulması yaşanırken sıcak su ile sabun yardımı ile boyun kısmını yıkamaktır. Bu işlem boyundaki kemiklerin açılmasına yardımcı olacaktır. Daha sonra iyi bir masajla boyun kısmındaki kemiklerin daha gevşemesi için iyi bir yağ çeşidi kullanınız. Boyun ağrısı için yapılması gereken diğer yöntem sıcak havlu yöntemidir. Havlunun sıcak olması boyun kısmında meydana gelen ağrının dinmesine yardımcı olacaktır. Evde kendiniz boyun egzersizler yaparak boyun ağrısının geçmesine yardımcı olacaksınız. Ama bu egzersizlerin doğru bir şekilde yapılmasına dikkat ediniz. Boyun tutulmasında kaslar üzerinde gevşetici özelliği olan kedi otu tozu da kullanabilirsiniz.

Boyun ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Boyun ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız ortopedi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git