Ardıç Yağı Faydaları Nelerdir ?

Ardıç Yağı Faydaları Nelerdir ?
19 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 407 kez okundu.

Ardıç yağı belki birçoğumuzun ismini bile duymadığımız yağlardan birisidir. İsmi çok fazla bilinmese de faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan ardıç yağı, kandaki zehirli maddeleri ve toksinleri temizleyerek sistemden dışarı atan, kansızlığa iyi gelen, vücuttaki iltihabı söktüren, tıkanıklıkları açan, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara iyi gelen, ateş düşüren, terleten bir bitkisel yağ olarak karşımıza çıkar. Tüm bu olumlu etkileri sayesinde günlük hayatımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz doğal ürünler arasında ilk sıralarda gelir.

Grip ve benzeri soğuk algınlığı durumlarında ardıç yağı oldukça fayda sağlayacaktır. Bir miktar suyun içerisine birkaç damla ardıç yağı ekleyerek tükettiğinizde vücudunuzdaki mikroplardan daha kolay kurtulabilirsiniz. Düzenli olarak ardıç yağı tüketmek böbrekleri, bağırsakları, kalp ve damar yollarını toksinlere karşı korur. Bunun yanı sıra vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Romatizma ve buna bağlı olarak gelişen vücut ve eklem ağrılarının giderilmesi için ardıç yağı ile sorunlu bölgeye masaj yapmak yeterli olacaktır. Acınızı azaltacak ve ağrınızı hafifletecektir.

Hazımsız ve üşütme gibi durumlarda kişiler yoğun gaz problemi çekebilmektedir. Bu durum bağırsaklardan tutun da kalbe kadar sıkıntı yaratabilmektedir. Bir miktar su içerisine ardıç yağı damlatıp düzenli olarak tükettiğinizde gaz probleminizin ortadan kalktığını göreceksiniz. Tüm vücut için faydalı olan ardıç yağı, mide spazmı ve mide kramplarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Bununla birlikte alternatif tıpta gastrit, reflü ve ülser gibi mide hastalıklarının tedavisinde önerilmektedir. Vücuttaki kirli kanın temizlenmesi ve vücudun ağır metallerden kurtulması için düzenli olarak ardıç yağı tüketilmelidir. Bu mucizevi yağ, aynı etkiyi kalp sağlığı için de gösterecektir. Uyku problemi yaşıyorsanız yatmadan önce ardıç yağı ile boynunuza, bilek ve göğüs kısmınıza masaj yapın. Bu sayede derin ve kaliteli bir uyku çektiğinizi hissedeceksiniz.

 • Tuvalete çıkamama gibi problem yaşayanlar için ardıç yağı kullanımı bulunmaz nimettir. Düzenli olarak tüketimini sağlamak idrara çıkma sıklığını arttıracaktır. Böylelikle vücutta biriken zararlı maddeler ve toksinler de kolayca atılabilir.
 • Bir miktar zeytin yağına, birkaç damla ardıç yağı ekleyip bu karışımı ağrı olan bölgelere masaj yolu ile sürdüğünüzde ağrınızı ve acınızı azalttığını göreceksiniz. Bir ağrı kesici ya da kas gevşetici kadar etkili olan bu yağ, faydasını kısa sürede gösterir.
 • Ardıç yağı, boğaz iltihabında da kullanılmaktadır. Boğazdaki enfeksiyonun kısa sürede sökülmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda iştah açıcı özelliğe sahip olduğu için hastalık durumlarında kilo kaybınızı da önleyerek halsiz ve güçsüz düşmenize engel olur.
 • Kandaki şeker miktarının düşmesini sağlayan ardıç yağı bu sayede pankreası da korur ve güçlendirir.
 • Bu mucizevi yağ, kadınsal sorularda da etkili olmaktadır. Kadınların çoğunda görülen ve rahatsız edici olabilen beyaz akıntının kesilmesini sağlar. Aynı zamanda regl döneminde görülen sancıları azaltarak vücudu rahatlatmaktadır. Bu sayede kadınlar bu hassas dönemi daha kolay atlatabilirler.
 • Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için vücuttaki şişkinliği kısa zamanda alır. Aynı zamanda böbrek taşı ve kumu yüzünden sorunlar yaşıyorsanız ardıç yağı tüketmenizi öneririz.
 • Diş eti rahatsızlıklarından yakınıyorsanız ardıç yağını düzenli olarak kullanmalısınız. Çünkü bu bitkisel yağın kullanım alanları arasında diş etlerini güçlendirme ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelme gibi durumlar da mevcuttur.
 • Bu yağı yüzünüze tonik olarak uygulamak egzama, sedef gibi cilt hastalıkları yanı sıra aknelere de iyi gelmektedir. Aynı zamanda saç diplerine masaj yaparak kullandığınızda saçlardaki kepeklerin oluşumunu büyük ölçüde engellemektedir.
 • Birçok kişinin yaşadığı en büyük problem olan hemoroid rahatsızlığına da iyi gelir. Basuru olan kişiler oturma banyosundaki suya birkaç damla ekleyerek daha etkili bir tedavi uygulayabilirler.
 • Ayrıca bu yağ rahatlamaya yardımcı olur. Sinir ve stresi azaltarak yorgunluk, baş dönmesi ve depresyon gibi rahatsız edici durumların azalmasına fayda sağlar.
 • Yoğun bir ishal mi yaşıyorsunuz ? Ardıç yağı, bağırsakları düzenleyici etkisi ile derdinize çare olacaktır.

Ardıç Yağı Saça Faydaları

Ardıç yağı, saç derisini destekleme ve saç diplerini güçlendirme konusunda da büyük fayda sağlamaktadır. Banyo sonrasında saç üzerine uygulanan ardıç yağı, aynı zamanda saçların canlanmasını ve parlamasını sağlamaktadır.

Ardıç Yağı Cilde Faydaları

Ardıç yağı özellikle kadınlar tarafından tonik olarak da kullanılabilmektedir. Cildin dış etkenlerden temizlenmesi ve gözeneklerin sıkılaştırılması için pamuk yardımı ile temiz cilde uygulayabilirsiniz. Bu bitkisel yağ sahip olduğu doğal içerik ve canlandırıcı etkisi sayesinde cildinizin sıkılaşmasını sağlar, yaşlanma etkilerini geciktirerek kırışıklardan korunmasına yardımcı olur. Ayrıca selülitli bölgelere masaj yaparak uygulanması vücudunuzda yeni selülit oluşumlarının önüne geçecektir.

Ardıç Yağı Nasıl Yapılır ?

Alternatif tıp açısından oldukça geniş ve etkili bir kullanım alanına sahiptir. Ardıç yağı, ardıç tohumunun arındırılması ile elde edilir ancak ardıç tohumu ile birlikte pek çok bitki de bu karışıma ilave edilir. Bu zengin içerik sayesinde değeri ve etkileri çok yüksektir. Bu makalemizde ardıç yağının kullanım şekilleri ve faydaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır ?

Ardıç yağı çok yoğun bir kıvama sahiptir olduğu için az miktarlarda kullanılmalıdır. Bu yağı koklamak, nefes alma rahatlığı açısından da etkilidir. Vücuttaki etkisini arttırması açısından sorunlu bölgeye sürüldükten sonra çevresine streç film sarılarak bekletilmesi çok daha faydalı olacaktır.

Ardıç Yağının Dahilen Kullanımı

1 adet kesme şeker alın ve üzerine 5 damla ardıç yağı damlatın. Bu şekeri dilinizin üzerine koyun. Emerek yavaş yavaş tüketin. Eğer şeker yerine su kullanmak isterseniz 5 damla ardıç yağını az bir miktar suya damlatarak içebilirsiniz. Bu tüketim şekillerini günde 3 defadan fazla tekrarlamayınız.

 Ardıç Yağının Haricen Kullanımı

Bu kullanım genellikle ağrı hissettiğiniz kısımlara uygulanan bir yöntemdir. 1/10 oranında zeytin yağını ardıç yağı ile karıştırarak elde ettiğiniz bu karışımı sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

 Ardıç Yağının Burun Yoluyla Kullanımı

2 burun deliğiniz olduğu için 2 parça pamuk kopartın ve her iki pamuğa da 4 -5 damla ardıç yağı damlatın. Ardından bu pamukları burun deliklerinize yerleştirin ve bu şekilde yaklaşık 15 dakika burnunuzdan nefes almaya çalışın. Siz nefes alırken ardıç yağının etkilerini içeren hava süzülerek içinize geçecektir. Bu uygulamayı düzenli olarak günde 1 ya da 2 kere tekrar edebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git