Zıtlıklar Birbirini Çeker mi? İçe ve Dışa Dönük Arkadaşlıklarda Yaşanan 17 Kural

Zıtlıklar Birbirini Çeker mi? İçe ve Dışa Dönük Arkadaşlıklarda Yaşanan 17 Kural
1 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 255 kez okundu.

Hayatta herkes aynı fabrikadan çıkmış gibi tek tip karaktere sahip olamaz değil mi? Sakin, hareketli, sessiz, her şeye bir yorumu olan, sosyal, antisosyal.. Arkadaşlarından birkaçı illaki bunlardan birine dahildir. Kim bilir belki de en yakın arkadaşınla tamamen zıt karakterlere sahipsinizdir. Biriniz tam anlamıyla bir sosyallik abidesiyken, biriniz pijamasının üstüne çoraplarını çekip evde oturmayı seven tiptir. Ama bu sizin arkadaşlık, dostluk bağınıza engel değildir, hatta ortaya daha eğlenceli bir birliktelik çıkmasına sebebiyet verebilir. Çünkü arkadaş olarak kabul ettiğiniz birisi yeri geldiğinde sevgilinizden, ailenizden bile farklı bir konumda olabiliyor.

İki zıt durum olan içine dönük ve dışa dönük kişiliğe sahip iki yakın arkadaşın birbiriyle ilişkisinin aslında ne kadar eğlenceli olabileceğine kısa maddeler halinde gelin beraber bakalım. Peki burada siz hangisisiniz? ☺

1. En yakın arkadaşına farklı bir bakış açısı sunabilirsin.

Belki de hayatında farklı bir şeyler istiyordur arkadaşın ha?? Senin farklı düşüncelerin onun hayatına renk katacaktır. Öne sürdüğün yorumlarınla, olaylara karşı farklı bir yorum ile yaklaşmasını sağlayabilirsin.

2. Dışa dönük biriysen, eğlenceye içine dönük arkadaşını çekmeye yardımcı olabilirsin.

Sen yeterince sosyal birisiyken yakın arkadaşının evde tek başına sus pus oturmasına tabiki gönlün razı gelmeyecektir. Senin çevren zaten kalabalık, arkadaşını da bu kalabalık ortama dahil etmek sadece bir partiye bakar. Yanında en büyük destekçisi olarak sende varsın. Ee onun böyle eğlenceli ortamlardan mahrum kalmaması gerek değil mi ☺

3. İçe dönük biriysen yavaş yavaş düşüncelerini değiştirebilirsin.

Burada içe dönük olan eğer ki sen isen o zaman çevrende yaşanan eğlenceli aktivitelere kulak vermeli, renkli arkadaşlarına bir şans verip beyninin içindeki düşüncelerle baş başa kalmaktan bir süreliğine de olsa vazgeçmelisin.

4. İçine dönük olan can arkadaşın, bir sonraki adımı atmaya utanıyorsa…

Gelen tekliflere açık olmalı öyle değil mi?? Sonuçta dünyanın sonu değil ya. Ee senin gibi dışa dönük, sosyallikte sınır tanımayan birinin onu ikna etmesi, ona cesaret vermesi pek de zor olmasa gerek..

5. Zamanla dışa dönük olan, arkadaşını evden rahatlıkla çıkarmaya başlar.

Ufak tefek şeyleri bahane edip ( ‘yaa beni o ortamda yalnız mı bırakacaksın’, ‘ yaa ama bana aklında başında birinin refakat etmesi gerek’ , ‘ya yolda bana bişey olursa) ki gerekirse vicdanına oynayıp, onu ilk başlarda tek tük de olsa dışarıya çıkarmaya başlamışsınızdır. Bu başarıdaki ilk adım, zafer sizin olacak!

6. İçine dönük olan kişi, zamanın değerli olduğunu ve güzel değerlendirilmesi gerektiğini dışa dönük arkadaşına kanıtlar.

Hep dışarıda, kalabalık bir grupla vakit geçirmenin yorucu olduğunu hissetmen de yardımcı olur sana. Arkadaşınla bir fincan kahve alıp bir battaniyeyi paylaşarak kafa dinlemenin hazzına varırsın. Buda içe dönük arkadaş artısı olarak kayda geçer.

7. Ve her şeyin yolunda olması için illa başkalarına ihtiyacın olmadığını vurgular.

Kalabalık bir grup olmadan da; sessiz, sakin tek başına ya da az ve özenle seçilmiş kişilerle de gayet yaşanılabildiğini vurgular bu içine dönük arkadaşımız.

8. Arkadaşın dışa dönükse neyin ne olduğu hakkında sana örnekler verir.

Ee ne de olsa X Dışa Dönük oldukça görmüş geçirmiş, birçok kişiyle iletişim haline girmiştir. Şimdi tabiki de sana bolca tecrübelerinden arda kalanlarla ders verebilir.

9. Tabii bunun için arkadaşının ekstra bir çaba sarf etmesi gerekiyor.

Sonuçta yakın arkadaş için harcanan zaman diye bir şey yoktur, kuvvetlenen dostluk diye bir şey vardır 😉

10. Ve bazen içine dönük olan en yakın arkadaşını ne kadar çok umursadığını dışarıya göstermek zorundadır.

Çevrene karşı onun ne kadar önemli olduğunu gösteriyorsun, bir düşünsene bu davranışın karşındaki içe dönük arkadaşını nasıl mutlu edecektir J sende havandan bir şey kaybetmezsin merak etmee..

11. Bazen de dışa dönük arkadaşın ‘her içine dönük kişi sosyalleşmek istemez’ diye düşünür.

İçine dönük birisini, dışa dönük bir hale getirmek kolay bir şey değildir ve bazen böyle düşüncelere kapılmak oldukça doğaldır.

12. Dışa dönük arkadaşının gözlem yeteneğinin, senin gözlem yeteneğinden daha iyi olduğunu bilirsin.

Herkes yanılabilir, senin kişiler hakkında yanılman tabiki normal. Ama şu çok sosyal olan yakın arkadaşının neden yanılmadığını soracak olursan; bir sürü kişiyle tanışmış olsam bende yanılmam der ve susarım. ☠

13. İçe dönük olan insanlar züppe olmakla itham edildiklerinden, yakın arkadaşınızı dışa dönük seçerseniz, bu düşünceye engel olabilirsiniz.

İçe dönük insanların genel olarak kendilerini cool olarak tanıtmak için öyle davrandıkları düşünülür, amma velakin bizler cidden utandığımız ya da bazı insanların sahteliğinden dolayı içe dönüğüz. Bu durumu da dışa dönük bir arkadaşla nötr hale getirebiliriz.

14. Dışa dönük bir arkadaşın varsa ilişkiniz süresince maalesef o daha baskın olur.

Bunun kaçınılmaz bir gerçek olduğunu zaten biliyoruz, telefon rehberinde zilyon tane kişi kayıtlı olan insan ‘canım sen nasıl istersen’ demez sürekli herhalde..

15. Ve gerçek bir arkadaş acı gerçekleri tüm çıplaklığıyla sana söyleyendir.

Sanırsam içe dönükler bunu daha sert yapan grup, çat çat söyleyengiller.

16. Özellikle kendine karşı dürüst değilsen.

Sizin kendinize bile itiraf edemediklerinizi söyleyebilir, dikkat!

17. Ve son olarak karşıt görüşlerin birbirini çektiğinin en canlı kanıtıdır bu.

Siz birini sevdiyseniz, ona içiniz kaynadıysa aslında karşıt görüşlerin o kadar da çok önemi yoktur aslında. Birbirini gerçekten seven dostların üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yoktur. Aksine eksiklikler ve fazlalıklar tamamlar ilişkiyi..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git