Zika Virüsü Nedir, Belirtileri ve Nasıl Bulaşır ?

Zika Virüsü Nedir, Belirtileri ve Nasıl Bulaşır ?
29 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 878 kez okundu.

Kuş gribi, domuz gribi derken bir virüs daha Dünya’yı etkisi altına almaya başladı. Zika virüsü, Avrupa’ya da hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan bir virüs çeşididir. Brezilya’yı da etkisi altına alan bu virüs, 20’den fazla ülkede görülmeye başlandı.

Zika virüsü 1947 yılında Uganda şehrinin ormanlarında maymunlarda görünen zika virüsü son yıllarda sinekler yoluyla insanlarda da görülmeye başlamıştır.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Sivrisinekler sokması yüzünden bulaşan bu virüs, çok tehlikeli bir virüs çeşididir. Özellikle çocukların beyin gelişimine büyük zarar veren zika virüsü, hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre zika virüsü taşıyan kişiler kesinlikle hamile kalmamalıdırlar. Hamile kalındığı takdirde bebeğin gelişimi olumsuz yönde etkileneceğinden uzmanların tavsiyelerine uymak gerekmektedir.

Bebekler için beyinde küçülme ve hasara neden olabiliyor. Zika virüsünden bahsedecek olursak yeni doğanlarda görülen mikrosefali yani küçük kafa olarak bilinen bu hastalık çeşidi, sivrisineklerin hamile kadınlara bulaştırdığı bir virüs olarak tanımlanıyor. Mikrosefali hastalığı ile Dünya’ya gelen çocukların kafaları normal bebeklerden 31.5-32 cm daha küçük oluyor. Brezilya’da bu şekilde doğan çocuk sayısı 4 bini aşmakta. Ve kötü tarafı doğuştan bir hastalık olduğundan, ileride düzelme gibi bir ihtimal de ortadan kalkıyor.

Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir ?

Zika virüsü Hastalığın belirtileri ise çok az olması hastalığı daha çok esrarengiz bir hale sokmuştur. Asıl belirtiler ise, göz kızarması, kusma, yüksek ateş, deri dökülmesi gibi bazı belirtileri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda virüsü kapan kişinin hiçbir rahatsızlığı olmadığına yanı virüsün etkisi ile hiçbir hastalık belirtisi olmaması virüsün alımını hayalı bir duruma sokmuştur. Bunun için hastalığın teşhisi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Özellikle güney amerikadan 23 ülkeye yayılan bu virüsün Türkiye için henüz bir tehdit durumu haline gelmediği söylenilmektedir. Fakat çok hızlı bir şekilde yayılan bu virüsün son olarak 57 bebeğin ölümüne neden olduğu da belirtilmektedir.

Zika virüsü belirtileri bakacak olursak; ateş, gözlerde kızarıklık, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrıları görülür. Zika virüsü bulaşan kişilerdeki belirtiler yaklaşık olarak bir hafta sonra görülmeye başlanıyor diyebiliriz.

Zika virüsünü daha fazla tanımak gerekirse sivrisineklerden insana bulaşan bir virüs çeşididir. Sıtma hastalığının yayılması gibi insandan insana yayılabiliyor. Sarı humma, batı nil ateşi, gibi hastalıklarla aynı kategoride ele alınabileceğinden de bahsedebiliriz. Bu hastalıkların belirtileri de birbirine benziyor. Özellikle hamile kadınlara bulaşması çok riskli bir durum yaratabiliyor. Bebek gelişimi ve beyin sağlığı olumsuz yönde etkileneceğinden, gebe kadınların gerekli önlemleri alması çok önemlidir.

Zika Virüsü Tedavisi

Zika virüsü için henüz bir tedavi yöntemi yoktur. Bunun nedeni ise virüsün asıl kaynağının bilinmemesidir. Fakat araştırmalar doğrultusunda son beş yıl içinde bir aşı geliştirileceği de kayıtlarda belirtilmiştir. Zika virüsüne karşı önlem amaçlı ise, zika virüsünü bulaştıran sineklerin olduğu yerlerden uzak durulması, orada bulunan kadınların hamile kalmamaları belirtilmiştir. Ayrıca sineklerin olduğu nehirlerin, göllerin, derelerin kurutma, ilaçlama gibi çalışmaların başlaması gerektiğinde belirtilmiştir.

Dişi sineklerin hamile kadınları sokmasına neden olan bu virüsün yapılan çalışmalarla dişi sineklerin genetikleri ile oynanmaya başlandığı belirtilmiştir. Şuan için hastalığın hiçbir tedavi yöntemi olmadığı belirtik ayrıca virüsü alan kişilerin virüsü aldıklarına dair hiçbir belirtinin de olmadığını söyledik. Son olarak ise anne karnında virüsü alan bebeğin kafa yapısında küçülme olduğu gibi ayrıca beyin fonksiyonlarının da çalışmadığını belirtmek isteriz. Kusurlu bir doğumun gerçekleşmesine neden olan bu sineklerin neslinin tükenmesi için her türlü çalışmaya başlandığı İngiliz profesörler tarafından açıklanmıştır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git