Zeytinyağlı Sarma Kaç Dakikada Pişer ?

Zeytinyağlı Sarma Kaç Dakikada Pişer ?
8 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Zeytinyağlı sarma kaç dakikada pişer ? Kimlere sorsak kimlere en sevdiğiniz yemek ne diye? Tabi kide çoğunuzdan sarma yada dolma cevabını alırız diye tahmin ediyorum. Özellikle sarma… Vazgeçilmez bir yemektir sarmalar. Lezzetiyle çalamayacakları kalp yoktur. Hangi sofraya misafir olsa anında bitiverir midede.

Sarmanın en önemli püf noktası ise pişme süresidir. Eğer ki olur da yediğiniz sarmanın tadını beğenmez iseniz kesinlikle süresi ya az olmuştur yada çok olmuştur diyebiliriz. Çok düşük bir ihtimalle de içi kötü hazırlanmış olabilir tabi ki bunu da gözden kaçırmamakta fayda var.

Sarmanın iç harcını hazırladıktan sonra sıra sarma işlemine gelir. Burada gözünüze güzel hitap etmesi için ince sarmanız oldukça önemlidir. Hem kendinizin hemde sofranızda ki diğer misafirlerinizin gönlünü kazanmadaki ilk kural ince olmalarıdır.

İnce ince sardığımız sarmaları uygun boydaki bir tencereye yerleştirelim. Üzerlerine sıcak su ve salçalı suyumuzu ekledikten sonra ağzını kapatıp 40-45 dakika kadar pişmesini bekleyelim. Eğer ki bu süre içerisinde hala sert ise biraz daha bekleyebilirsiniz. Yani 40-45 dakika değilde bir buçuk saatte sürebilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git