Zeytinyağlı Fasulye Kaç Dakikada Pişer ?

Zeytinyağlı Fasulye Kaç Dakikada Pişer ?
7 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 292 kez okundu.

Zeytinyağlı fasulye kaç dakikada pişer ? Zeytinyağlı fasulye, hem ana yemek olarak hem meze gibi bir çok alternatif yiyecekle beraber sunabileceğiniz, Türk mutfağının en sevilen yemeklerindendir. Lezzeti ve pişirme süresi fasulyenin cinsine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tabi ki fasulyeniz ne kadar taze olursa o kadar lezzetli olur ve hızlı pişer. Fasulye ortadan ikiye kolayca kırılabiliyorsa tazedir. Ayrıca kılçık da çok önemli bir etkendir. Kılçıksız olanları tercih edilmeli, olan kılçıklar da yemek hazırlanırken güzelce temizlenmelidir.

Zeytinyalı fasulye yapmak için çalı fasulyesini tercih edebilirsiniz. Boncuk ya da Ayşe kadın fasulyelerini de tercih edebilirsiniz ancak bunlar  etli fasulyeye daha çok yakışıtırılırlar.

Zeytinyağlı fasulyenin pişme süresi düdüklü ya da tencerede pişirmenize bağlı olarak değişir. Tencerede taze fasulye pişirirken ilk önce kavurmanız gerekmektedir. Kullanacağınız malzemelerle birlikte fasulyeyi 10-15 dakika boyunca kavurun. Daha sonra sıcak su ilave edip suyu çekene kadar pişirmelisiniz. Hala pişmemişse tabi ki biraz daha sıcak su ilave edebilirsiniz. Fasulyenin bu şekilde pişmesi yaklaşık 40 dakika sürecektir. Eğer çok sert bir fasulyeyse bu süre 10-15 dakika daha artabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git