Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?
7 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 878 kez okundu.

Zencefil bitkisinin anavatanı Asya’dır. Zencefil çayı, Asya’nın tropikal bölgeler olan Çin, Hindistan, Jamarika, Batı Afrika, Brezilya, Avusturalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilir. Zencefil, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır ve bazı yemeklerde baharat olarak da kullanılabilir. Yemeklere zencefil eklendiği zaman güzel bir tat ve koku verir. Zencefil ekildikten sonra 6 ila 20 ay sonra hasat edilir ve zencefil kullanılan bir bölümü toprak altında bulunur ve bej renkli kök sapıdır.

zencefil çayının yararları

Zencefil Çayı Neye İyi Gelir ?

Zencefil geçmişten günümüze ananelerimizin grip olduğumuz zamanlarda bize verilen mucizevi bir ilaçtır. Zerdeçal ile aynı aileden olan zencefil, kan inceltici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda sindirimin hızlanmasını sağlar ve yüksek potasyum içerir. Gaz ağrılarını hafifletir ve mide rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Kansere karşı koruma sağlar, kas güçsüzlüklerini giderir ve konsantrasyonu arttırır. Böbrek hastalıklarından korunmanızı sağlar be mide yatıştırıcı özelliği bulunur. İshal, mide bulantısı ve araba tutması gibi etkenlere karşı çok etkilidir. Mide ekşimesini önler ve kalp hastalıklarının önlenmesini sağlar. Gebe kadınların ve emzirme dönemindeki annelerin doktor kontrolünde bu çayı tüketmesi gerekir. Zencefil çayı, pek çok ilacın içinde yer alan şifalı bir bitkidir.

  • Mide bulantısının giderilmesine yardımcı olan bitki çayı, araba tutması, deniz tutması gibi durumlarda çok etkilidir.
  • Sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığın giderilmesini sağlar.
  • Baş dönmesini hafifletir ve gazı azaltır.
  • Kronik ağrıların azalmasını sağlar ve kas ağrılarını hafifletir.
  • Romatizma ağrılarının azalmasında çok etkilidir ve kan şekerini düşürür.
  • Kan dolaşımını hızlandırır ve alerjik reaksiyonları azaltır.
  • Solunum yollarını açar ve adet ağrılarını azaltır.
  • Boğaz ağrılarının geçirilmesini sağlar.
  • Terlemeyi arttırarak ateşi düşürür ve üst solunum yolları enfeksiyonunun giderilmesini sağlar.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Güzel bir zencefil çayı hazırlamak için 4 bardaklık çaya 4 santim uzunluğunda zencefil kabuğunu temizleyerek kaynatmalısınız. İyice kaynattığınız suyun içine ince zencefil dilimlerini atarak çayın 15 – 20 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Tatlandırmak için limon dilimleri, nane ya da bal kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git