Yüzdeki Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer ?

Yüzdeki Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer ?
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 18 kez okundu.

Yüzdeki yaşlılık lekeleri nasıl geçer ? Yaşlanma süreci ile birlikte ellerde, kollarda ve yüz çevresinde kahverengi lekelerin oluştuğu görülmektedir. Genel olarak şekli oval yapıda olan bu lekeler derinin üst tabakasındaki kahverengi pigmentlerin birikmesiyle oluşur.

Yaşlılık Lekeleri Neden Olur ?

Sağlık açısından herhangi bir sorun bulundurmayan ve yaşamın doğal bir sürecin de meydana gelen bu lekeler kişilerin psikolojik açıdan rahatsız olmasına neden olmaktadır. Bu lekeler açık renkli kişilerde daha net belirli olmakta ellerin üstünde ve burun çevresinde daha sık olarak görülmektedir. Kişiler bu lekelere yaşla beraber ultraviyole ışıklarına uzun süre maruz kalan kişilerde bu pigmentlerin deriye yakın kısımlarda birikmesiyle daha çok rastlanmaktadır. Bu lekelerin oluşumunu geciktirmek için güneşten koruyan kremlerin kullanılması önerilebilir. Alkol ve tütün kullanımı da bu lekelerin oluşumunu arttırmakta olabildiğince bu ürünlerden uzak durulmalıdır.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir ?

Beyazlatıcı kremlerin içeriğinde bulunan hidrokinon adlı madde sayesinde lekelerin renginin açılmasına ve bu kahverengi pigmentlerin parçalanarak doğal cilt rengine dönmesine yardımcı olmaktadır. Bu kremler doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Yine başka bir yöntem olan kimyasal peeling ise cilde uygulanan kimyasal bir karışım sonrasında bu karışımın derinin yüzeysel tabakalarından çıkarılmasını yardımcı olmaktadır. Cilt soyulduğunda yeni deri gelişmektedir. Bazı kişilerde bu soyulma işlemi birkaç seansta uygulanabilir. Ancak bu işlem klinik bir dermatolog tarafından yapılmalıdır. Diğer bir yöntem ise lazer tedavisidir. Lazer tedavisinde kahverengi pigmentlerin oluşumunu sağlayan melanosit yıkımıyla lekeler öncelikle griye döner ve daha sonrasında üzerinde bulunan kalın kabuk kalkarak sağlıklı cilt yapısına dönmektedir. İlk başlarda pembemsi bir renk alan bu lekeler daha sonrasında normal değeri rengine ulaşmaktadır. Ancak yaşlılık lekeleri lazer tedavisi yöntemi biraz pahalıdır.

Yaşlılık lekeleri tedavisi için diğer bir yöntem ise dondurma yöntemidir. Bu işlemde kullanılan sıvı azot dondurucu madde olarak kullanılır. Kahverengi lekelerin bulunduğu bölgeye püskürtülerek birikmiş deri pigmentlerinin parçalanmasını sağlamaktadır. Birkaç hafta sonra sıkılan bölgedeki lekeli katman sıyrılır ve alttan açık renkli cilt ortaya çıkar. Bu durum genellikle kahverengi lekelerin küçük olduğu boyutlarda işe yaramaktadır.

Yaşlılık Lekeleri İçin Kür

Kahverengi lekelerden kurtulmak için bazı kürlerde uygulanmaktadır. Özellikle ayran, limon suyu, Hint yağı, ev yapımı yoğurt ve bal kremi, ananas, sandal ağacı yağı gibi ürünlerle uygulanacak kürler kahverengi lekelerin azalmasına ve yok olmasına yardımcı olmaktadır. Bu lekelerden kurtulmak için kimyasal maddeler ve kozmetik ürünlerin kullanımı çok da doğru değildir. Bu ürünler bu lekelerin artışını ve daha zararlı bir hal almasına neden olabilmektedir.

Yüzdeki yaşlılık lekeleri nasıl geçer ? Peki, yaşlılık lekelerine ne iyi gelir hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git