Yüzdeki Kırmızı Alerji Kabarcıkları Neden Olur ?

Yüzdeki Kırmızı Alerji Kabarcıkları Neden Olur ?
7 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 4.180 kez okundu.

Yüzde oluşan kırmızı lekelerin en önemli iki sebebi hava ve besinlerdir. Vücuda alınan bazı besinler bünye tarafından kabul edilmez ve yüzde kırmızı lekeler halinde kendini belli edebilir. Aynı şekilde ani hava değişimleri de bünyenin kaldıramayacağı bir durum olabilir. Bunun sonucu da yüzde kızarmalar ve kabarcıklar olmaktadır.

Zaman zaman kaşıntılı yaralar olarak kendini belli eden bu oluşumlar, hassas cilt yapısından kaynaklanır ve ilk olarak yüze vurur. Kişiyi bunalıma sürükleyecek kadar etkili olan ve ciddi anlamda çirkin görünen bu kırmızı alerji kabarcıkları, tedavisi mümkün olmayan oluşumlar değillerdir. Hem doğal yollarla hem de tıbbi tedavi şekilleri ile kolaylıkla iyileşebilirler. Burada önemli olan asıl konu alerjiye sebep olan faktörü bularak ortadan kaldırmak yada tekrarlanmasını engellemek olacaktır. Eğer kişiye alerji olarak geri dönen faktör kimyasal malzemeler ise, deri ile teması derhal engellenmelidir. Böyle bir durumda hastanın yapacağı en akıllıca işlem bitkisel deterjan ve temizleyicilere yönelmek olacaktır.

yuzdeki-kirmizi-alerji-kabarciklari-neden

Yüzdeki kırmızı alerji kabarcıkları gerçekten alerji belirtisi mi bunu anlamanın basit birkaç yolu vardır. İlk olarak bu kabarcıkların çıkma ve yayılma hızına bakılır ki; muhtemelen dış faktör ile temastan 1-2 saat sonra birden bire ortaya çıkacaklardır. Kabarcıkların yada kızarıkların ciltte birkaç saat kaldıktan sonra aniden ortadan kaybolması da alerji olduğunu kanıtlayan diğer belirtidir. Bazen böcek ısırması gibi durumlarda da ani kızarıklıklar ve kabarmalar görülebilir. Böyle bir durumda cildinizdeki değişimi iyi takip etmeniz ve 1-2 saat içerisinde geçmediği takdirde acilen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Kendiliğinden geçmeyen ve hastalık olarak seyreden kabarcık ve kızarıklık vakalarında mutlaka tıbbi destek alınması gerekir. Kızamık, uyuz, kurdeşen ve zona gibi deri hastalıkları kesinlikle doktorun vereceği ilaçlar ile tedavi edilmelidir. Kırmızı alerji kabarcıklar her zaman dikkate alınmalıdır.

Güneşin sebep olduğu alerjiler elbette ki diğer hastalıklar kadar zordur. Özellikle de yaz aylarında güneşten tamamen korunmak mümkün olmadığından yüzde ve vücutta kırmızı lekeler oluşabilir. Bu lekeler zamanla kahverengileşerek cilt üzerinde kalıcı hasarlara neden olabildikleri için mutlaka güneş koruma faktörlü kremler ile tedavi edilmelidir. Ayrıca belirtmek gerekir ki hanımların doğum lekeleri de çok rahatsız edici kırmızı kabarcıklar olarak kendilerini belli edebilirler. Fakat kesinlikle çözümsüz değildirler. Evde uygulayacağınız düzenli kürler ile tüm bu lekelerden kurtulabilmeniz mümkündür. Bebeklerin cildinde meydana gelen kabarcıklar çok daha fazla ciddiye alınması gereken oluşumlardır. Kesinlikle doktor takibi gerektiren bu oluşumların ihmal edilmesi ilerde çok daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git