Yüzde Sonradan Çıkan Çiller Zararlı Mıdır Ve Nasıl Geçer ?

Yüzde Sonradan Çıkan Çiller Zararlı Mıdır Ve Nasıl Geçer ?
6 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 17 kez okundu.

Yüzde sonradan çıkan çiller zararlı mıdır ve nasıl geçer ? Çil, cilt sorunlarımızdan biri. Kimi insanlar çillerin görüntüsünden rahatsızlık duyarken kimileri çillerin, cildin sağlığıyla ilgili bir sorunun habercisi olabilir mi endişesine kapılıyor. Çiller, vücutta istenmeyen, rahatsızlık duyulan lekeler, kuşkusuz ve bu lekeler, cilt sorunu olarak kabul görüyor. Öncelikle, karşı karşıya kaldığınız çil problemi için sizleri biraz bilgilendirmek istiyorum. Cildin güzelliğini gölgeleyen, görüntüde rahatsızlık veren ve kurtulmak istenen bu lekelerin ne olduğunu bilmek ve bu sorunu tanımlamak gerek.

Çil Nedir ?

Çil, vücudun belli başlı bölgelerinde görülen kahverengi, kahverengiye yakın renkler ve altın renklerinde beliren lekelerdir. Bu kahverengi lekeler, cilt tarafından üretilen bir pigment olan melaninin birikmesinden kaynaklanan bir durum olarak ortaya çıkar. Vücutta melaninin miktarı bireylerin cilt yani ten renklerinin tonunu belirler. Güneşe maruz kalındıkça cilt UV ışınlarından korunmak ve bu ışınların zararını en aza indirebilmek için reaksiyon olarak daha fazla melanin salgılamaya başlar. Yani vücudun verdiği bir tepki bir sinyaldir. Bu da zamanla melanin birikimine yani fazlalığına yol açar ve dolayısıyla ciltte çil oluşmasına sebebiyet verir. Çoğunlukla yüzde burun üzerinde, yaygın olarak yanaklarda görülür. Bunun yanı sıra boyun, dekolte bölgesi, omuzlar ve sırtta çillere rastlamak mümkündür.

Çiller, irili ufaklı serpme halinde ve bulunduğu bölgede yaygındır. Her yaş grubundan insanda olabilir. Mevsime göre değişiklik gösterirler. Kış mevsiminde bir kısmı tamamen yok olurken bir kısmının rengi solar ve hafifler. Yaz mevsiminin gelişi ile birlikte ciltteki çil sayısının arttığı ve daha da belirginleştiği, renklerinin koyulaştığı fark edilir. Bunun sebebi, yaz mevsiminde cildin, güneşe çok fazla maruz kalmasıdır. Dikkat edilirse yazın güneşlendikten sonra ciltteki çillerin rengi netleşir daha belirgin hale gelir. Çil problemi, sıklıkla normalden daha açık tenli kişilerde rastlanan bir durumdur. Kızıl ve sarışın insanlarda daha yoğun olsa da bir çok kişinin cildinde çil problemi olduğu görülür. Çillerin çeşitleri vardır.

Çil Çeşitleri

Solar Lentigo Tipi Çiller : Bu tip çiller yetişkin yaşlarda oluşmaktadır. Dağınık ve düzensizdirler. Genelde renkleri koyudur. Bu çillerin geçmesi için tedavi edilmesi gerekir.

Efelit Tipi Çiller : Bu tip çiller, çocuklarda oluşan çillerdir. Ergenliğe kadar var olurlar ve ergenlik sonrası geçerler.

Çil Neden Olur ?

Elbette, daha önce de belirtildiği gibi güneş ışınları en etkili sebeptir. Ultraviyole ışınları, ciltte çil oluşmasına sebebiyet verir. Bu ışınlara maruz kalanlarda yoğun olarak görülür. Buna en bilinen örnek, solaryuma girilmesidir. Çiller genellikle bahsedilen sebeplerle oluşur. Ancak, çil sorununun diğer bir hastalığın sinyali olabilme ihtimali vardır. İleride herhangi bir sağlık sorununun olmaması açısından bir uzmana başvurulması ve muayeneden geçilmesi gerekir.

Çil Nasıl Geçer ?

Güneşe karşı korunmak elbette ilk adımdır. Dolayısıyla güneşe fazla maruz kalmamak gerekir. Güneşe çıkılacağı zaman gerekli koruyucu kremler kullanılmalıdır. Çillerin rengini açarak hafifletmek ve kurtulmak için renk açıcı kremler kullanılabilir. Çiller için lazer tedavisi görülebilir. Lazer tedavisi olumlu sonuçlar vermektedir. Günümüzde en başarılı çil tedavisi yöntemidir. Çiller için kimyasal peeling uygulamaları da etkili bir yöntemdir.

Çil İçin Bitkisel Çözüm

Limon Suyu

Bitkisel tedavi yöntemlerinde, limonun cilde faydaları oldukça fazladır. Limon suyunun çillerden kurtulmak için bir çare olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle taze sıkılmış bir limon suyu olmasına dikkat edilmelidir. Limon suyu yüze sürülür. Bu uygulama için en fazla on beş dakika beklemeniz yeterli. Limonun yakıcı özelliği olduğu için ciltte fazla kalması cildi tahriş edebilir.

Salatalık Maskesi

Salatalık ince ince dilimlenir. Dilimlenmiş salatalık yüze yerleştirilir. Bu uygulama için yaklaşık yirmi ile yirmi beş dakika arası beklemek yeterli olacaktır.

Karbonat Maskesi

1 Çay kaşığı karbonat üzerine 1 yemek kaşığı yoğurt eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra cilt üzerindeki çilli bölgelere sürülür. Bir süre bekletilir. Daha sonra ılık su ile yüz yıkanır. Soğuk su ile de yıkanabilir. Bilindiği gibi, soğuk su cilt gözeneklerinin küçülmesini sağlar.

Üzüm Sirkesi

1 çay kaşığı üzüm sirkesi, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı su. Tüm bu malzemeler karıştırılır. Bu karışım sabah ve akşam yatmadan önce pamuk ile cildin çilli bölgelerine sürülür.

Keten Tohumu

Keten tohumu iyice kaynatılır. Demlenen keten tohumu suyu ile çilli yerlerin üzerine uygulanır. Bu işlem sonuç alınana kadar uygulanabilir.

Süt ve Kaymak

Süt ve kaymak çiller için oldukça etkili bir doğal uygulamadır. Süt içerisinde laktik asit bulunduğu için çil ve benzeri lekelerin rengini hafifletir. Ekşi süt kullanılması daha uygundur. Ekşi süt ile yüz yıkanır. Süt yüzde kuruduktan sonra soğuk su ile yıkanır. Günde 3 ya da 4 kez yapılabilecek bir işlemdir. Aynı şekilde ekşi kaymak kullanılmalı. Kaymak cilde maske olarak uygulanmalıdır. Yaklaşık on beş ile yirmi dakika arasında bir süre bekletmek yeterli olacaktır. Kaymak ciltte kuruyunca yüz normal ılıklıkta su ile yıkanır.

Yüzde sonradan çıkan çiller zararlı mıdır ve nasıl geçer ? Peki, çil için ne yapılabilir hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git