Yüzde Oluşan Gül Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yüzde Oluşan Gül Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 422 kez okundu.

Gül hastalığı roza diye de bilinmektedir. Genellikle yüz, alın, yanak, burun ve çeneyi etkileyen bir hastalıktır. Gül hastalığı her yaşta görülebilir ama en fazla orta yaştaki bayanlarda görülmektedir. Gül hastalığı için bitkisel çözüm olarak ne yapılabilir birlikte göz atalım.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, içerdiği anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cildin sağlıklı olması için oldukça önemlidir. Bunun yanında doğal bir dezenfektan olarak da kullanılabildiğinden cilt üzerindeki mantar ve bakterileri öldürmeye yardımcı olmaktadır. Elma sirkesini 2 şekilde kullanabilirsiniz:

1. Karışım : 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile 1 yemek kaşığı bal akıtın ve iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı sabah akşam günde 2 defa olmak şartı ile 6 7 hafta boyunca için. Elma sirkesinin miktarını yavaş yavaş iki yemek kaşığına kadar artırabilirsiniz.

2. Karışım : 2 yemek elma sirkesi ile 7 yemek kaşığı suyu iyice karıştırın. Daha sonra gül hastalığı olan bölgeye uygulayın ve 10 dakika bekletin. Ardından ılık su ile iyice yıkayın. Bu işlemi 2 ay boyunca günde bir defa uygulamalısınız.

Papatya Kompresi

Papatya, içerdiği anti-inflamatuar özelliği sayesinde iltihap ve kızarıklığı azaltmada önemli bir rol oynar. Gül hastalığı için oldukça etkilidir. 3 6 papatya poşet çayını ve 3 6 tatlı kaşığı kuru papatyayı 3 su bardağı kaynamış suda 10 dakika bekletin. Ardından çay poşetlerini çıkarın ve karışımı buzdolabında soğuyana kadar bekletin. Pamuklu bir bezi karışımla ıslatın ve sıkarak suyunu akıtın. Daha sonra bunu 15 dakika kadar, gül hastalığı olan bölgenin üzerinde bekletin. Bu işlemi günde 3 4 defa, iyileşme görülene kadar tekrarlamalısınız. Papatya bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktora sorulmalıdır.

Yeşil Çay

Yeşil çay anti kanserojen, anti-inflamatuar, antioksidan ve bitki koruyucu özellik gösterdiğinden dolayı gül hastalığı tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. İki su bardağı yeşil çay yapın ve yarım saat kadar buzdolabında bekletin. Ardından pamuklu bir bezi batırın ve gül hastalığı olan bölgenin üzerinde birkaç dakika bekletin. Bu tedavi sayesinde kızarıklık ve iltihap azalma gösterir. Bu uygulamayı bir ay boyunca günde iki kez uygularsanız etkili bir sonuç alırsınız.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, içerdiği anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile kızarıklığı, kaşıntıyı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yarım su bardağı yulaf ezmesi tozu ile 4 yemek kaşığı suyu iyice karıştırın. Ardından gül hastalığı olan bölgeye uygulayın. Cilt üzerindeki yulaf ezmesini hafifçe düzeltin ve ovalamayın. Daha sonra soğuk su ile iyice yıkayın ve yumuşak bir havlu ile cildinizi kurulayın. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca günde iki defa tekrarlarsanız oldukça iyi sonuçlar alırsınız.

Meyan Kökü

Meyan kökü gül hastalığının en etkili belirtisi olan kızarıklığı azaltmaya oldukça yardımcı olur. Meyan kökü, sağlıklı cilt hücrelerini destekleyen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir tatlı kaşığı meyan kökü tozunu birer tatlı kaşığı bal ve aloe vera jeli ile karıştırın. Ardından gül hastalığı olan bölgeye uygulayın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra su ile iyice yıkayın. Bu uygulamayı günde 2 kez olmak şartıyla 4 8 hafta tekrarlamalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git