Yüz Felci İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Yüz Felci İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 145 kez okundu.

Yüz felci için hangi doktora gidilir ? Yüz felcine hangi poliklinik bakar ? Yüz felci için hangi bölüme gidilir ?

Yüz Felci İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Yüz felci nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda yüz felcine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Yüz Felci Nedir ?

Yüze gelen sinir liflerin zedelenmesi sonucu yüzün gerçekleştirdiği mimiklerde sınırlanma gelmesi durumuna yüz felci denir. Hemen her yaştaki kişide görünebilir. Sadece mimik kaybına neden olmaz ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi gibi sağlık sorunları da beraberinde getirir.

Yüz Felci Nedenleri

Yüz felcine neden olan en büyük etmen enfeksiyondur. Fakat bu nedenin dışında yüz felcine neden olan birçok etmen vardır.

  • Cerrahi sebeplerden dolayı sinirlerin zarar görmesi
  • Orta kulak iltihabı denilen sağlık sorunu
  • Kafatasında ve yüz kemiklerinde meydana gelen kırılma sonucu,
  • Travmalar, doğum travmaları,  doğum öncesi meydana gelen gelişim anomalileri, inme gibi birçok neden yüz felcinin yaşanmasına etmen olmaktadır.

Yüz Felci Belirtileri

Yüz, gülümse, ağlama, görme, duyma gibi eylemlerin gerçekleşmesine olanak sağlar. Fakat yüz felcin oluşmasından sonra bu eylemler gerçekleşme olasılığı en aza inilir.

Yüz felcinin belirtileri arasında yüzde ağrı, mimiklerde kasılmalar, yeme içmede zorluk, duyguları ifade etmede zorluk, konuşma zorluğu, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtiler yüz felcinin ortaya çıkacağı anlamına gelir. Yüz felcinin ortaya çıkması sadece güzellik olarak değil ayrıca psikolojik olarak da insanı etkileyen bir sağlık sorunudur.

Yüz Felci Tedavisi

Yüz felci tedavisi için yapılması gerekenler arasında ilk sırada yerini yüzdeki sinirleri daha iyi çalıştırmak için kan dolaşımını sağlama işlemi yer alır. Belli araçlar sayesinde yüzdeki kan dolaşımı gerçekleşip sinirler daha iyi çalışacağından yüz felci olayı ortadan kalkmış olacaktır.

Daha sonra kaslara tek tek müdahale edilerek kasların daha iyi çalışmasına olanak sağlanır. Fizik tedavi gibi aşamalar sayesinde yüz felci olan hastaların sağlık durumu daha iyi olacaktır. Daha sonra yüz felci için gereken diğer tedavi ise masajdır. Fizik tedavi sırasında hastalığın geçmesi için doktorlar tarafında belli hareketler ile masaj yapılacaktır.

Eğer yüz felci ileri bir seviyeye gelmişse bunun için ilaç takviyesi yapılmaktadır. Hastalığın derecesine göre gereken tedavi süreci yapılmaktadır.

Yüz felci için hangi doktora gitmeyelim ? Yüz felci hangi bölüme girer diye soruyorsanız beyin ve sinir cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git