Yumurtlama Döneminde Adet Sancısı Nedenleri

Yumurtlama Döneminde Adet Sancısı Nedenleri
6 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.998 kez okundu.

Yumurtlama dönemindeki sancıya, adet veyaovulasyon sancısı ya da orta ağrısı da denmektedir. Yumurtlama, kasıkta bulunan yumurtalıkların çatlayarak yumurtanın çıkmasına denir. Bu dönemde sancılar gayet normal bir durumdur ancak kasıktaki ağrının tam olarak neden olduğu incelenmelidir.

yumurtlama-doneminde-adet

Yumurta 12 ile 24 saat aralığında yaşamını devam ettirmektedir. Yumurta döllenmez ise oluşan kan, adet dönemi süresince dışarı atılmaktadır. Kadınların % 50 ‘sinde görülen yumurtlama sancısı tek taraflı olabileceği gibi her iki yanda da görülebilmektedir. Yumurtlama döneminde adet sancısı gibi hissedilen bu ağrılar yumurtlama sırasında foliküldeki sıvının rahime sızmasından kaynaklanır. Ağrı yumurtlamanın oluştuğu gün artar ve yumurtlama dönemi bittiğinde birden ortadan kaybolur. Bazen de yumurtlama ve ağrısı aynı gün oluşmayabilir. Yumurtlama gerçekleştikten 2 3 gün sonra da bu sancılar başlayabilir ve kısa süre devam edebilir.

Kadınlarda görülen bu sancının ağrı seviyesi kadından kadına değişir. Bazen günlerce, bazen 5 6 gün önceden başlar, bazen 3 4 saat sürmekte, bazı kadınlar ise bu ağrıyı hiç yaşamamaktadır. Bu yaşanan yumurtlama sancısı künt bir ağrıdır. Vücut tarafından algılanan hormon yumurtlama döneminde ovulasyon bu belirleyici kitler ve ağrıya neden olur. Her kadın ayda bir defa ovulasyon sancısı yaşamaktadır. Her regl döneminde ovulasyon yalnız bir defa olmaktadır. Yumurtlamanın ikinci bir defa olması imkansızdır. Yumurtlama sancısının LH hormonunun en üst düzeye çıktığı gün gerçekleştiği görülmüştür. Yumurtlama sancısının oluşumunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak büyük bir çoğunluk yumurtalıklardaki fazla sıvının yumurtalıklardan atılırken yaşanan tahriş olduğu yönünde karar kılmıştır. 2 3 hafta süren hiç kesilmeden süren yumurtalık ağrılarında mutlaka doktora gidilmelidir. Bu ağrıların nedeni yumurtalık kanserinin belirtisi olabilir. Kasık ağrılarının bir diğer nedeni ise dış gebeliktir. Bağırsaklarda oluşan havalarda kasık ağrılarının nedeni olmaktadır. Rahim içi spiral, mesanede yer alan taşlar, idrar yollarındaki iltihaplanmalar, bağırsak problemleri, yumurtalık tümörleri, rahmin dönmüş olma ihtimalleri de adet sancısı gibi ağrı yapabilmektedir. Üşüme, yüksek ateş, titreme, iştahsızlık, enfeksiyon kapılması gibi durumlarda uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git