Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Nedenleri

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Nedenleri
20 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 542 kez okundu.

Bayanlar arasında son yıllar içerisinde yaşadıkları en büyük problemler arasında yer alan sağlık nedenlerinden biri olarak da nerede ise her kadında görülme ihtimalleri olan yumurtalıklarda oluşan kistlerdir. Bu kistler kadınların yumurtalıkları içerisinde bir kitle halinde olan ve oldukça farklı olan çeşitleri hem iyi huylu olan hem de kötü huylu olan etkileri yer almaktadır. Bu durumun çözümü oldukça basit yollar ile düzeltilebilir iken meydana gelmesi için de oldukça farklı olarak yer alan etkiler olmaktadır.

Yumurtalık kistini tetikleyen pek çok unsur vardır. Bunlar arasında, hormonsal dengesizlik, kalıtsal faktörler, genital enfeksiyonlar ve hücresel bozukluklar yer almaktadır. Kadınlara özgü olan östrojen hormonu diğer bayanlara göre normal hızı ile çalışmak yerine daha çok oldukça yavaş olan bir şekilde çalışıyor ise tabi ki de bunun gibi oldukça farklı nedenler ile karşılaşılabilir.

Sadece hormonların hızlı ya da normal bir şekilde çalışmaması ile de değil bir diğer etki olarak da kadınların erken yaşlardan itibaren erkekler ile birlikte olmaya başlamasından dolayı artık vajinaların yani yumurtalıkların deforme olmaya başlamasından olmaktadır. Kadınlar sürekli olarak erkek dölleri ile yumurtalıkları döllenmek üzere bırakılır ise ya da sürekli olarak erken yaşlardan itibaren cinsel ilişki yaşamaya başlamış olmaları da bu duruma etki etmektedir.

Bir diğer neden ise kadınların vajinasını sürekli temiz bir şekilde tutmuyor oluşudur. Sizler her ne kadar temizliğini tam anlamı ile yapmış olduğunuzu düşünüyor olsanız bile olması gerektiği gibi yapamadı iseniz böyle durumlar ile karşılaşmanıza neden olabilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir ?

Yumurtalık kistleri genellikle herhangi bir belirti vermez. Aşağıda yer alan belirtilerden bazen sadece bir tanesi bazen birkaçı bir arada aynı anda görülebilir.

Yumurtalık kisti belirtileri arasında, kist yırtılması, kasıklarda şiddetli ağrı, cinsel ilişki esnasında ağrı, karın altında şişlik ve ağrı hissi, mesaneye baskıdan dolayı sık idrara çıkma, göğüslerde dolgunluk oluşması, adet düzensizliği, mide bulantısı ve sebepsiz yere kilo kaybı gibi faktörler yer almaktadır.

İyi huylu ve kötü huylu tümörler bayanların üreme sistemini olumsuz olarak etkilemekte ve hamile kalma sürecini zorlaştırmaktadır. İyi huylu tümörler kendiliğinden geçerken kötü huylu tümörler tıbbi tedavi gerektirmekte ve ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bu gibi belirtiler sizde görülmeye başlamışsa vakit kaybetmeden doktora başvurarak üreme sistemi sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 • Adet düzensizliği, lekelenme veya adet görememe
 • Ağrılı adet görme
 • Kasıklarda ağrı
 • İlişki esnasında ağrı
 • Karında şişlik
 • Göğüslerde dolgunluk
 • İdrar ve barsak şikayetleri
 • Kilo alma
 • Bulantı, kusma
 • Tüylenme artışı
 • Gebe kalamama
 • Ani şiddetli keskin karın-kasık ağrısı

Jinekolojik Muayeneden Çekinmeyin

Asla ihmal edilmemesi gereken bu kistlerin kontrolü bayanları rahatsız eden bir durumdur. Vajinayı doktora açmak bayanları tedirgin eder ve oldukça büyük tedirginlik yaratmaktadır.  Ayrıca genç yaştaki kızlar kist kontrolü sırasında bakire olup olmadığı anlaşılır mı diye endişe duymaktadır. Fakat ultrason çekilmektedir ve böyle bir durum kızlık zarı kontrolü yapılmamaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git