Yumurta Pişirme Süresi

Yumurta Pişirme Süresi
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 274 kez okundu.

Yumurta pişirme süresi nedir ? Yumurta çok kısa sürede pişen, bu nedenle pişirirken çok dikkatli olunması gereken bir besindir. Yumurta kızartılırsa iki ya da üç dakikada, haşlanırsa ise en fazla on dakikada hazır olur. Eğer rafadan bir kıvam isterseniz dört ya da beş dakika haşlamak yeterlidir. İçi katılaştıkça suya daha fazla batması ile kıvamı ayarlanabilir. Omlet tarzında yaptığınızda ise, kızarma süresi bir kaç dakika daha artmaktadır. Çılbır tarzında yapılan yumurta ise yaklaşık beş dakikada pişmektedir.

Yumurta nasıl yenmelidir ?

Sağlık uzmanları, yumurtanın en yararlı halinin haşlanmış şekli olduğunu söylüyor. Yumurtanın asıl besleyici kısmını içteki sarı kısım değil, dışındaki beyaz tabaka oluşturuyor. Tavada kızartarak yumurta yapmak isterseniz, yağ kullanmak yerine az miktarda sıcak su ile pişirmeniz öneriliyor. Yumurtayı çiğ tüketmenin de bir zararı bulunmuyor.

Yumurta ne kadar yenmelidir ?

Kimi doktorlar haftanın her günü bir yumurta tüketilmesi gerektiğini söylerken, kimileri de kolesterolü artırdığı için haftada üç defayı aşmamak gerektiğini vurguluyorlar. Yumurta içerdiği yüksek protein miktarı nedeniyle muhakkak tüketilmesi gereken bir besin olarak görülüyor. Sodyum ve potasyum mineralleri bakımından zenginliği ve kalorisinin azlığı da yumurtanın her yaştan insan için ideal bir besin haline gelmesini sağlıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git