Yumurta Ne Kadar Sürede Haşlanır ?

Yumurta Ne Kadar Sürede Haşlanır ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 303 kez okundu.

Yumurta ne kadar sürede haşlanır ? Özellikle sabah kahvaltılarının olmazsa olmazlarından olan yumurta kıvamına göre haşlanma süresi değişir. Yumurtanın proteini düşürmemek için doğru bir şekilde haşlanması gerekir. Tekniklere göre rafadan, katı ve kayısı olarak ayrılır.

Katı yumurta yapmak için, cezvenin içine su katıp yumurtanın üstü su kaplayacak şekilde olması gerekir ve yaklaşık 12 dakika kaynatılır. Rafadan yumurta ; su içinde yumurtayı kaynamaya başladığı sırada 100 ‘ e kadar sayıp ocaktan alabilirsiniz. Rafadan yumurtanız artık hazır. Kayısı yumurta ; kayısı yumurta için önce su kaynatılmalı içine yumurta konulmalıdır ve içinde 5 dakika kadar daha kaynatmanız gerekir.  Daha sonra kaynayan suyun içine yumurtayı alıp soğuk suyun altına tutun. Kayısı kıvamında yumurtanız artık hazır. Yumurtayı haşlarken süreler çok önemlidir.  Yumurta etrafında yeşile dönen renkteki yumurtayı tüketmek sağlıklı değildir çünkü çok fazla su içerisinde kaldığı için vitamin etkisini kaybetmiş olabilir.

Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Yumurtanın içinde bulunan proteinler sayesinde sindirimi düzenler ve çocukların büyüyüp gelişmesi için önemlidir. Yumurtanın içinde bulunan A , B, D, E vitaminleri bulunur. Yumurtanın sarı kısmında A vitamini bulunur ve bu A vitamini gözler için çok faydalıdır. Sabahları mutlaka sofranızda haşlanmış yumurta yemeye özen göstermelisiniz. Sağlığınızın kıymetini bilin 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git