Yumurta Ne Kadar Haşlanmalı?

Yumurta Ne Kadar Haşlanmalı?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 291 kez okundu.

Yumurta ne kadar haşlanmalı ? Tam bir protein deposu sayılan yumurta, çoğunlukla kahvaltılarda sofraları süsleyen bir lezzettir. Eğer yumurta haşlama olarak tüketilecekse, besin değerini kaybetmemesi için çok haşlanmamalıdır. Kayısı, rafadan veya katı kıvamlı haşlanmış yumurta için pişme sürelerine dikkat edilmelidir.

Rafadan Kıvamlı Haşlanmış Yumurta

Haşlanmış yumurtanın rafadan kıvamda olması istenirse yumurtayı 3 dakika kaynatmak yeterlidir veya kaynamaya başladıktan sonra 1-1,5 dakika süre tutulabilir. Suda kaynayan yumurta ocak kapatıldıktan bir süre daha suda bekletilebilir.

Kayısı Kıvamlı Haşlanmış Yumurta

Kaynayan suya atılan yumurta yaklaşık 5 dakika kaynatılıp, sonrasında soğuk suya tutulduğunda kayısı kıvamında haşlanmış yumurta elde edilir.

Katı Kıvamlı Haşlanmış Yumurta

Çok pişmiş ve katı haşlanmış yumurta istenildiğinde ise, yumurtayı 12 dakikaya kadar kaynatmak yeterli olacaktır.

Yumurta Haşlama Önerileri

Yumurtanın beyazında bulunan sülfür ve sarısında bulunan demirin etkisini geçirmemek için yumurta haşlama süresi en fazla 12-15 dakika olmalıdır. Haşlama esnasında yumurtanın çatlamaması ve patlamaması için tepe kısmından iğne ile kabuğa birkaç delik açılabilir. Bu yöntem ile suya birkaç kibrit çöpü atılması ise yumurtanın kolay soyulmasına yardımcı olur. Ayrıca haşlanmış yumurtayı kolay soyabilmek için suya tuz da atılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git