Yumurta Kaç Günde Bozulur ?

Yumurta Kaç Günde Bozulur ?
18 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 42 kez okundu.

Yumurta kaç günde bozulur ? Yumurta besin içeriği yüksek tam protein örneği besindir. Yani vücudumuzda neredeyse tamamı kullanılan protein içeriğine sahiptir. Protein açısından bu şekilde bakıldığında hemen hemen tüm yumurtalar aynı içeriklere sahip yapıdadır. Sadece bazı yumurta çeşitlerinin besin değerleri bakımından vitamin ve mineral içerikleri farklılık gösterebilmektedir. Peki yumurta nasıl muhafaza edilir ve ne kadar sürede bozulur ?

Yumurta Nasıl Saklanır ?

Normal marketten alınan yumurtalar hafif serin ve temiz bir ortamda son kullanma tarihine kadar saklanabilmektedir. Yumurtaları buzdolabında saklamak şart değil dış ortamda da karton kutusuyla beraber saklanmalıdır. Karton kutu gözenekli yapısından dolayı hava almasını ve bozulma olasılığını düşürmektedir. Kabuklu yapısı yumurtayı dış ortama karşı koruyucu etki göstermektedir.

Yumurtayı Nasıl Saklamalıyız ?

Yumurta kullanılacağı zaman kırılmalı ve asla yıkanarak saklanmamalıdır. Yumurta sadece kullanılmadan önce yıkanmalı ve bu şekilde gözeneklerinden geçebilecek sıvı ve mikroorganizmalar karşı korunmuş olur. Eğer yumurta üzerinde tavuk dışkısı gibi bir yapı bulunuyorsa temiz ve kuru bir bez veya kağıt havluyla temizlenmeli ve bu şekilde saklanmalıdır. Yumurta saklanırken bulundurulduğu ortam nemli olamamalı ve güneş olmamalıdır. Üzeri küflenmiş, kırıldığı zaman kötü bir kokusu olan ve içerisinde ne olduğu belli olmayan yapılar görüldüğü zaman atılmalıdır. Bozulmuş ya da bozulduğu düşünülen yumurtalar kesinlikle tüketilmemelidir. Test için %10 ‘luk bir tuz-su karışımına konulan yumurta yüzeye çıkıyorsa bozulmuş, dibe çöküyorsa tazedir. Kesinlikle çatlamış kırılmış yumurtalar alınmamalı, üzerinde aşırı kirlilik bulunan yumurtalar tüketilmemelidir.

Yumurta kaç günde bozulur ? Peki, yumurtanın bozulması hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git