Yumurta Kaç Dakikada Pişer?

Yumurta Kaç Dakikada Pişer?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 363 kez okundu.

Yumurta kaç dakikada pişer ? Yumurta özellikle sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olmuştur. Yumurta pişirmek ayrı bir maharet ister. Yumurta belirli noktalara dikkat edilerek tüketilirse lezzetli bir besin kaynağımızdır. Yumurtayı farklı şekillerde pişirerek tüketebiliriz. Yağda, sebzeli omlet, menemen şeklinde ve haşlayarak. Bugünkü tercihimiz haşlanmış yumurta…

Protein kaynağı olan kahvaltılarımızın vazgeçilmesi yumurtayı; rafadan, kayısı kıvamında ve katı kıvamda haşlayarak tüketiyoruz. Çocuklarımızın gelişme çağında, günde 1 tane yumurta tüketmeleri demir ihtiyaçlarını karşıladığını biliyor muydunuz? Ancak, yumurtadaki demir ve proteinden tam anlamıyla faydalanabilmek için pişirme sürelerine dikkat etmeliyiz. Yumurtayı istediğimiz kıvamda pişirmek için birkaç deneme ile sürelerini saptayabiliriz.

Rafadan yumurta pişirmek için, yumurta kaynatacağınız kaba yumurtaların üzerini geçecek şekilde normal ısıda su koyalım. Su kaynamaya başladıktan sonra 3 dakika daha kaynamasını bekledikten sonra ocaktan alıp servis yapabilirsiniz. Eğer dakikayı ayarlayamıyorsanız, kaynamaya başladıktan sonra 100’e kadar sayıp ocaktan alabilirsiniz. Yumurtanızı kayısı kıvamında pişirmek için, yumurtaları su kaynadıktan sonra suyun içine koymalısınız. Kaynayan suda 5-6 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Yumurtaları çıkarınca hemen soğuk suya tutmalısınız. Bu şekilde katılaşmasını önlemiş olursunuz. Yumurtayı katı olacak şekilde tüketirken daha dikkatli pişirmelisiniz. Çünkü yumurtayı 12-15 dakikadan fazla kaynatacak olursanız sarı kısmındaki demir faydasını yitirecektir. Sarı kısmının üstünde yeşilimsi bir tabaka oluşacaktır. Bu şekilde tüketilmemesini tavsiye ederiz. Katı şekilde tüketeceğiniz yumurtaları yaklaşık 10 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git