Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır ?

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır ?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 369 kez okundu.

Yumurta kaç dakikada haşlanır ? Mükemmel tadıyla yumurta  büyük küçük herkesin severek yediği bir besin kaynağıdır. Hem ekonomik hem de faydalı olan yumurta aynı zamanda protein yönünden de oldukça zengindir. Genellikle kahvaltılarda tüketilen yumurta haşlanır ve pişirme süresine göre rafadan, kayısı ve katı kıvamda olabilir.

Rafadan yumurta pişirilmek isteniliyorsa cezvenin içerisine su konulur ve ocağa koyulur. Pişirilmek istenilen yumurtalar cezvenin içine yerleştirilir ve ocağın altı yakılır. Üç dakika kaynatılır. Ya da su kaynamaya başladığında 100 e kadar sayılır. Ocağın altı kapatılır böylece rafadan yumurta hazırlanmış olur. Daha hızlı soğuması için cezveye musluktan su doldurup öylece bekleyebilirsiniz.

Yumurtanızı kayısı kıvamında istiyorsanız önce suyu kaynatmalı sonrasında kaynayan suya yumurtayı atmalısınız. Yaklaşık beş dakika daha yumurtayı haşlamalısınız. Haşlandıktan sonra yumurtayı kaynar sudan çıkartmalı ve soğuk suyun altında tutmalısınız. Böylece kayısı kıvamında yumurtanız hazır olur.

Yumurtanızın katı kıvamda olmasını istiyorsanız cezveye su ve yumurtayı birlikte koymalısınız. On iki dakika kadar yumurtayı haşlamanız katı kıvamda olması için yeterli olacaktır.

Yumurta haşlanırken fazla kaynamamasına dikkat etmelisiniz. İstediğiniz kıvamda olmasını istiyorsanız süreyi iyi ayarlamanız gerekir. Ayrıca yumurtanızı haşlamaya başlamadan önce oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. Yumurtalar buzdolabında ise oda sıcaklığına getirip haşlamalısınız. Aksi takdir de yumurtalar haşlanırken çatlayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git