Yorgana Bulaşan Bit Nasıl Temizlenir ?

Yorgana Bulaşan Bit Nasıl Temizlenir ?
18 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 331 kez okundu.

Öncelikli olarak bitin yorgana nereden veya kimden geldiğini tespit etmemiz gereklidir. Eğer bu aile üyelerinden birisi ise öncelikli olarak onun yaşadığı bit-sirke problemini sonlandırmak daha akıllıca olacaktır. Onun için bit şampuanları kullanabilirsiniz. İlgili kişinin rahatsızlığı ile ilgili doktora gitmekten korkmayın. Çünkü bit-sirke sadece kirli insanlarda oluşmaz, en titiz insanlarda bile görülebilir. Bu ayıp ya da utanılacak bir durum değildir. Özellikle üzerinde bit veya sirke olduğunda kuşkulanılan kişi hamile ise veya kalp vb. rahatsızlıkları varsa mutlaka doktora gitmeli veya ilaç alırken konunun uzmanına danışmalıdır. Bit ve sirkeler bulaştıkları kişilerin saçlarına sımsıkı tutunur ve farklı renklere bürünebilirler.

Bitten Nasıl Kurtulurum ?

Kişilerin başlarında bulundukça onlarda saçlarını sirkeli kaşıma eğilimi yaratırlar ve kişilerin saç dipleri -saç derilerinin hastalanmasına – derin yaralar açılmasına sebebiyet verebilirler. Bit organizmasını çevreye yayan kişi ile birlikte tüm ev halkının saçlarına da müdahale etmeyi unutmayın lütfen. Tüm ev halkının kullandığı tarak havlu, yastık kılıfı, pike, yorgan yüzü ve yorgan ile yastıklarınızı öncelikli olarak balkona alın öncelikli olarak bunları iyice bir çırpın, sonra havalanması için serin. 24 saat havalanması gerekir. Şimdi ilgili ürünlerle ilgili yapabileceğiniz iki durum söz konusu bitleri -sirkeleri soğuktan öldüreceğiz ya da sıcaktan. Eğer benim içim rahat etmez ben ikisini de yapacağım derseniz. Kilitli büyük poşetlere şüphelendiğiniz tüm eşyaları doldurun ve bu eşyaları 24 saat boyunca derin dondurucunuzda tutun.

Eşyaları derin dondurucudan çıkardıktan sonra onları tekrar alın silkin asın ve havalandırın.Havalandırma süresi çok uzun sürmesin çünkü sirkelerin yani bit yumurtalarının en hızlı geliştiği sıcaklık derece aralıkları 24-25 santigrat sıcaklıklardır. Sonrasında tüm ürünleri çamaşır makinesine atmak için hazırlayın, ürünleri belirli bir süre nane yağı (eğer yoksa sirke de olabilir) sürüp bekletin. Nane yağı kokusu sayesinde bit ve sirkeler ürünleri üzerinden kaçmaya çalışacaktır. Eğer bu bekleyiş sırasında yine ürünleri ağzı kapalı bir hurca veya büyük bir buzdolabı poşetine koyarsanız. Bit ve sirkeler ölmeye başlayacaktır. Sonrasında lütfen tekrar ilgili ürünleri silkeleyin ve ilgili ürünleri çamaşır makinesine alın.

Bit Temizliği Nasıl Yapılır ?

Sıcaklık minimum 60 derece olacak şekilde makinenizi ayarlayın biberiye yağı ve yüksek miktarda lavanta yağı ve çamaşır sodası ile ürünlerinizi uzun programda yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra eğer var ise ürünlerinizi yüksek derecede kurutma makinesinde kurutun ve sonrasında yine yüksek derece ütü sıcaklığı ile ütüleme işlemi yapabilirsiniz. Yastığınıza yorganınıza bit-sirke gelmesin istiyor hem de güzel ve huzuru bir uyku uyuyayım diyorsanız yastığınıza yorganınıza ve çarşafınıza bir iki damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Düzenli aralıklarla başlangıçta haftada bir sonra iki haftada bir yorgan yastık çarşaf tarak vb. maddelerin temizliğini itina ile yapmayı unutmayınız. Eşyalarınıza uyguladığınız özeni tüm ev ahalisi olarak kendi saçlarınıza da başlangıçta 2 günde bir temizleme işlemi yaparak sonrasında haftada bir ve daha da sonra iki haftada bir ve ayda bir olmak üzere saç temizleme işlemini aklınızda hiçbir kuşku kalmayana dek sürdürmeye devam ediniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git