Yeşil Mercimek Kaç Dakikada Pişer?

Yeşil Mercimek Kaç Dakikada Pişer?
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 347 kez okundu.

Yeşil mercimek kaç dakikada pişer ? Kuru baklagillerden olan yeşil mercimeğin lezzetinin yanı sıra bilinmeyen bir çok yararı vardır. Öncelikle kış aylarının vazgeçilmezi olan mercimek vitamin ve mineral deposu olması adına da vücudumuzun vazgeçilmez besinidir.

Mercimeğin Faydaları Nelerdir ?

Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Vücudumuza direnç sağlar. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Aynı zamanda tokluk hissi veren mercimek bağırsakların çalışmasını da düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. İçerisinde bol miktarda karbonhidrat, protein ve demir vardır. Hamilelikte de önemli rolü vardır ve kanserle mücadele eden ender yiyeceklerdendir.

Tüm bu daha sayamadığımız yüzlerce yarar sağlayan besinimizi haftada en az iki kez tüketmemiz gerekmektedir. Mercimeğin yararlarını doğru bir şekilde vücudumuza alabilmek mercimeğin doğru ve bilinçli pişmesiyle de yakından ilgilidir.

Yeşil Mercimek Pişirme Süresi

Öncelikle mercimekleri güzelce yıkamalıyız. Doğrudan pişen kırmızı mercimeğin aksine yeşil mercimek belirli bir haşlama süresine sahiptir.

Bunun için bir su bardağı yeşil mercimek için 3 bardak kaynamış su yeterlidir. Bu suyun kaynamış su olması ihmal edilmemesi gerekilen güzel bir detaydır. Besin değerlerini korumak ve lezzetini kaybetmemek adına yeşil mercimek haşlarken dikkat etmemiz gerekenler listesinde yer almaktadır. Yeşil mercimeğin su ile geçireceği süre yaklaşık yarım saattir. İçine gerekli ve tercih ettiğiniz eklemeler de yaparak sunuma hazır hale getirebilirsiniz.

Yeşil Mercimeğin Faydaları

Yeşil sağlık taneleri olan mercimek birçoğumuzun sevdiği bir bakliyattır. Mercimeğin yemeğini, çorbasını yapar, hamur işleri içinde harç olarak kullanırız. Peki severek tükettiğimiz yeşil mercimeğin sağlığımıza faydaları nelerdir?

Yeşil mercimekte, % 24 oranında protein vardır. 1 kilo mercimek, 1 kilo etteki ve 1 kilo buğday ekmeğindeki albümin, karbonhidrat ve madenleri rahatça karşılar. Ayrıca A, B1, B2, C vitaminleri, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, fosfor, kükürt, çinko, klor, bakır, iyot, karbonhidrat içerir.

Besin değeri yüksek olan yeşil mercimeği herkesin tüketmeli özellikle de hamile olan anne adaylarının daha çok tüketmesinde yarar vardır. Bebeğin beslenmesine fayda sağlayacağı gibi anne sütünü de arttırıcı etkisi olan yeşil mercimeğin içeriğinde bolca lif, vitamin ve mineral vardır.

Yeşil mercimek, bünyesi zayıf olan kişilerin ve hastaların bolca tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır. Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelmektedir. Hamilelik sürecinde ve emzirme döneminde, annenin ihtiyaç duyduğu demir ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca kalp dostudur ve kalp ritim bozukluğuna da iyi gelir. Kansızlığa iyi gelir ve bağışıklığı güçlendirir.

Yeşil Mercimek Tarifi

En basit şekliyle, yeşil mercimek yemeği yapılırken malzeme olarak; Soğan, yeşil mercimek, domates salçası, havuç, patates, biber olarak söyleyebiliriz.

İlk olarak bir tencerede 20 dk. kısık ateşte, kaynamaya yakın çok diri olmayacak şekilde ve mercimeğin ölmeyecek duruma geldiğinde ocağın altını kapatıp ardından süzme işlemini gerçekleştirmeliyiz.

Yeşil mercimek yemeği yapımına ilk olarak, yağımızı tenceremize koyduktan ve yağ kızmaya başladıktan hemen sonra, soğanları tencereye atıyoruz. İsteğe bağlı olarak, ince ince doğradığımız biber, patates, havuçları tencereye ekliyoruz ve 15 dk. kadar tencerede çevirdikten sonra yeşil mercimeği ekliyoruz 2 dk. sonra da domates salçasını ve suyumuzu ekliyoruz.

Yaklaşık olarak orta kısıklıktaki ocakta,35-45 dk. arasında kaynatıyoruz. Ocağımızı kapatmadan önce pişip pişmediğini kontrol edip son duruma göre ocağımızı kapatıyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git