Yeşil Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?

Yeşil Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 962 kez okundu.

Yeşil mercimek kaç dakikada haşlanır ? Protein bakımından oldukça zengin olan ve pek çok faydası bulunan yeşil mercimek çorba olarak tüketilebileceği gibi yemeklere eklenerek de tüketilebilir. Etteki proteinle eşdeğer tutulan mercimek, uzun süre tokluk sağladığı için diyet listelerinde sıkça yer almaktadır. Folik asit de içeren yeşil mercimek hamilelik dönemlerinde sıkça tüketilmelidir. Yeşil mercimek kansızlığı gidermede, bağışıklığı güçlendirmede, yorgunluğu azaltmada, anne sütünü artırmada, kolesterolü düşürmede, kalp ve damar sağlığını korumada yardımcıdır.

Yeşil mercimeğin çorbası yapılacaksa haşlanma süresi 15-20 dakika olup, diğer malzemeler eklendikten sonra 5-10 dakika daha haşlanmalıdır. Eğer yeşil mercimek düdüklü tencerede haşlanacaksa 15 dakikalık süre yeterlidir. Salatada yeşil mercimek kullanılması durumunda ise haşlama süresi 8-10 dakika olmalıdır.

Yeşil mercimekli bulgur pilavı yapmak için, öncelikle yeşil mercimek 15-20 dakika haşlanmalı, bulgur ilave edildikten sonra 15-20 dakika daha pişirilmelidir. Yaklaşık 40 dakikayı bulan bu pişme süresi, düdüklü tencere için 25-30 dakikadır.

Çorba, salata ve pilavın yanı sıra yeşil mercimeğin de tıpkı kırmızı mercimek gibi köftesi yapılmak istenirse ideal haşlama süresi 8-10 dakikadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git