Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 822 kez okundu.

Yeşil çayın cilde faydaları, bilimsel araştırmalar sonucunda da kanıtlanan bir gerçektir. Yeşil çayın, özellikle de cilt kanserine karşı koruyucu bir etkisi bulunuyor ve cilt üzerinde kullanıldığı zaman güneş nedeni ile oluşan yanıkların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda UV ışınlarını bloke ederek koruma sağlar ve cildin ışıltısını korumasına yardımcı olur. Üzerinde çok fazla çalışma yapıldı ve faydaları belgelendi. Anti inflamatuar özellikleri sayesinde cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve kırışıklık oluşumunu önler.

Yeşil Çay ve Yaşlanma

Cildin sarkması üzerinde etkisi ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılması için 2005 yılında yapılan bir araştırmaya katılan kadınlar üzerinde denendi. Araştırma yapılan deneklerin bir bölümünde 2 adet 300 mg’lık yeşil çay tabletleri ile yüzde 10 yaşil çay özü içeren bakım kremi kullanmaları ve diğer kısmına ise yeşil çay plasebo tabletleri bulunan kremler kullanmaları önerildi ve bu iki grupta 8 hafta sonunda çok belirgin bir fark görülmedi. Bunun üzerine kadınlar üzerinde yeşil çay kapsülü ve kremi kullanan kadınlarda elastik doku içeriği bulunan kremler kullandığı zaman doku içeriğinde belirgin iyileştirmeler gözlemlendi.

yeşilçayın cilde yararları

Yeşil çay, kırışıklık ve yaşlanma belirtilerinin oluşumunu yavaşlatıyor. Cildin elastiyetini arttırıyor ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda cilt üzerinde gözle görülür derecede etkili olduğu tespit ediliyor.

Yeşil Çay ve Cilt Kanseri

2003 yılında ABD’de ve 2007 yılında Birleşik Krallık’ta yapılan iki farklı araştırma sonucunda cilt kanserine karşı büyük oranda koruma sağladığı gözlemleniyor. Günde 2-3 bardak yeşil çay tüketen insanlarda tüketmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma riskini yüzde 65 azalttığı tespit edildi. Yeşil çay içerken içine tatlandırmak için bir miktar bal atabilir ya da birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çay ve Saç Kepekleri

Yeşil çayın anti inflamafutuar etkisi, kepek ve sedef gibi önemli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda saç derisi üzerinde harici olarak kullanılan yeşil çayın cilt hastalıkları üzerinde çok etkili olduğu görülüyor. Yeşil çay, cilt kanserine yakalanma riskini en aza indiren bitki çaylarındandır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git