Yeşil Çay İçmek Kolesterolü Düşürür Mü ?

Yeşil Çay İçmek Kolesterolü Düşürür Mü ?
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 945 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1000 kişi üzerinde yapılan bilimsel araştırmaya göre düzenli olarak yeşil çay içmek ya da kapsülünü yutmak, kötü huylu kolesterolü düşürüyor. 1000 kişi üzerinde yapılan araştırmaların sonucunda kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü tespit edildi. LDL seviyelerindeki 5-6 puan arası düşüş gözlemleniyor. Yeşil çay, yapılan araştırmalar sonucunda bağırsaktaki kötü kolesterolün emilimini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda yeşil çayın yanı sıra kapsülünü de kullanabilirsiniz. Yeşil çay kapsülünün, bitki çayına oranla daha etkili olduğu tespit edildi.

Pomona’da ki Western Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde yapılan araştırmalar sonucunda ilaç kullanıyorsanız yeşil çay tüketmemeniz gerektiği fikri ortaya atıldı. Fakat daha ilaç tedavisine başlamamışsanız kötü kolesterol seviyenizi normal seviyeye getirmek için rahatlıkla yeşil çay tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bu çalışmada yeşil çayın iyi kolesterol seviyesini yükselttiği ile ilgili bir sonuca varılamadı. Olivia Phung’ın toplam 1415 yetişkin insan üzerinde gerçekleştirdiği 20 klinik araştırma sonucunda yeşil çayın kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde daha etkili olduğu gözlemlendi. Aynı zamanda çay formunda tüketilen yeşil çay, kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı oluyor.

Yeşil çayın bazı kişilerde yapılan araştırmalar üzerinde yan etkilerinin de olduğu gözlemleniyor. Örnek verecek olursak, kafein içeriği yüksek olması nedeni ile kafein alması riskli görülen kişilerin yeşil çay kullanması ve kapsüllerini yutması önerilmiyor. Konsantre yeşil çay özü, kullanan kişilerin bazılarında ise karaciğer hasarı gözlemleniyor. Bu yan etkilerin yeşil çayın kendisinden mi yoksa kullanan kişilerin bünyesi ya da taşıdığı hastalıklarından dolayı mı ortaya çıktığı henüz belirsizliğini koruyor.

Yeşil çay, aynı zamanda çok iyi bir antioksidandır ve vücudun zararlı toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Kilo vermek isteyen kişilerin bolca yeşil çay tüketmesi önerilir. Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan yeşil çay, yüksek kolesterol, baş ağrısı, depresyon, kalp ve damar hastalıklarının tedavisi, enfeksiyonlu hastalıklardan korunma ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitki çayı olarak bilinir. Yeşil çay, bu etkilerin yanında cilde ve saça da oldukça faydalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git