Yeni Çıkan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Yeni Çıkan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
24 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 724 kez okundu.

Hemen hemen her bebek de olduğu gibi bizler de bazı dönemler de yeni çıkan diş ağrılarını çekeriz. İşte tam da bu sorunuzun cevabı için sizlere bu gün ki konumuzda yeni çıkan diş ağrıları hakkın da bilgi topladık. O zaman ne duruyorsunuz haydi bir an önce başlayalım da sizler de bir an önce yeni çıkan diş ağrıları hakkın da bilgi sahibi olunuz.

Yirmilik dişler, 17- 25 yaş arasında görülür. Yirmilik dişlerin çıkması esnasında diş etlerinde yeterince yer bulunmayabilir. Bu yüzden büyüme esnasında yan tarafta bulunan dişleri itebilir ya da bu dişlere yapışık olarak çıkabilir. Bunun dışında büyümesi zaman alıp diş etine gömülü kalan dişlerde aşırı ağrıya, diş etinde tahrişin oluşmasına, damakta şişlik ve kızarıklık görülmesine sebep olabilir. Ağrı ile birlikte, diğer dişlerde kötü koku oluşumu, ısırmada ve çiğnemede zorluk yaşanması, baş ve diş ağrıları gibi belirtiler de kendini gösterecektir.

20 lik dişler sadece yirmili yaşlarda çıkmazlar, bazen daha geçte çıkabilirler. Yirmilik diş ağrıları kendini ani biçimde de yavaş yavaş da gösterebilir. Ancak bu ağrı çoğunlukla dayanılmaz boyuttadır ve günlük yaşam faaliyetlerini bile engelleyebilir. Diş bakımı ne kadar iyi olsa da yirmilik diş çıkmaya başlayınca bu sorun sizin de kapınızı çalabilir. Bu gibi durumlarda çoğunlukla hekimlerin önerdiği ağrı kesiciler kullanılarak tedavi gerçekleşir. Ancak ilaçlardan daha doğal ve yan etkisiz yöntemler tercih edenler için alternatifler de mevcuttur.

Yirmilik diş ağrılarını en aza indirmek için iki farklı yol vardır. Bunlardan biri ağrı kesiciler iken bir diğeri ise doğal yöntemlerdir. Bunlardan biri de yemekler de koku gidermek amacı ile kullandığımız karanfildir. Karanfil, uyuşturucu etkisinden dolayı ağrıyan dişin üzerine çiğnendiği zaman o dişin uyuşmasına ve iyi olmasını sağlar.

Bir başka yöntemimiz ise tuzlu su yöntemidir. Tuzlu su ağız da oluşan bakterileri yok eder ve ağrıya yol açabilecek durumları ortadan kaldırır. Sizler de bir bardak suya bir yemek kaşığı tuzu ilave edin Elde etiğiniz bu karışımı ağzınız da gargara yapın ve bu işlemi ağrınız bitene kadar devam ettiriniz.

İnsanın sinir sitemini çok fazla etkileyen ağrıların başında gelen diş ağrısıdır. Baş etmesi gerçekten çok güç olan ve sinir sistemini fazlasıyla yıpratan bir ağrı olmakla beraber yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle de yeni çıkan 20’lik dişin tarifi olmayan bir ağrısı bir yana bir de çok çabuk çürüyen bir diştir. Bundan dolayı da diş doktorları her zaman bu dişin çekilmesinden yanadır.

Bazı durumlarda hekimler 20’lik dişi ameliyat yöntemi ile çıkarmaktadır tabii ki bu yöntem oldukça sıkıntılı ve ağrılı bir yöntemdir fakat başka da bir çaresi de yoktur. Herkes böyle bir durum ile karşılaşacak diye bir şey söz konusu değil elbet. Bu tamamen dişin yerleşmesiyle alakalı bir durumdur. Kimi insanlarda ise 20lik diş diğer dişlerin arasında kendine bir yer edinebilir. Bu süreçte ise kişi de baş ağrıları ile ateş gözlenir. Çoğu zaman ağrılar geç saatlerde kendini daha aktif hale getirir ve kişi uykusundan bile uyanır. En çok da bebeklerin ve çocukların kabusudur.

Bu gibi durumlarda yapılabilecek ilk şey aktarlarda bulabileceğiniz karanfil yağıdır. Bir parça pamuğun üzerine karanfil yağından damlatınız ve ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Ağrının kesilmeye başlaması saniyeler içerisinde başlayıp birkaç dakika da tamamen kaybolacaktır. Dikkat edin çünkü bu önerimiz sadece sizi geçici olarak rahatlatabilecek bir çözümdür. Neticesinde sizin bir hekime başvurmanız şarttır çünkü diş ağrıları her yaş grubu için tehlike arz eder. Başta kalp hastalığı olmak üzere çeşitli ağrılara ve hastalıklara ihmal edilen diş ağrıları sebep olmaktadır. Yeni çıkan diş ağrısı bebeklerde ağrı kesici jel yardımı ile giderilmelidir. Daha başka bir yönteme doktorunuza danışmadan kesinlikle başvurmayın.

Sizler de yukarı da ki yöntemler ile yeni çıkan dişlerinizin ağrılarını giderebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bu şekil de dişiniz çıkana kadar kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git