Sarma Kaç Dakikada Pişer ?

Sarma Kaç Dakikada Pişer ?
7 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 681 kez okundu.

Türk mutfağının en çok bilinen ve sevilen lezzetlerinden biri olan zeytinyağlı yaprak sarması yapımı oldukça uğraş isteyen bir lezzettir. Her şeyden önemlisi buzdolabında saklanıp istenildiği zaman sofralara gelmesi sebebi ile hayat kurtaran bir yanı olduğu da şu götürmez bir gerçektir. Öyle ki yapımı için bir takım incelikler isteyen yaprak sarması pişirme aşamasında da özen ve biraz da dikkat istemektedir. Bunun içindir ki yaprak sarması kaç dakikada pişer hususu oldukça önemlidir.

Pişirme süresi ve aşamasından önce hazırlanan yaprak sarmalarının geçirmesi gereken aşama ilk olarak itina ile tencereye dizilmesi aşamasıdır. İkinci olarak da geçilen aşama ise üzerine yeterli miktarda su eklendikten sonra kısık ateşte pişirme safhasıdır ki bu noktaya dikkat edilmesi çok önemlidir. Kısık ateşe alınan sarmalar kaynayana kadar bu ısıda devam edilmeli ve kaynama süresi başladıktan sonra ise ocağın altı açılarak yaklaşık 40 dakika kadar pişirilmelidir. Kaynama süresi de ortalama olarak 10 dakika gibi süreç isteyeceğinden ötürü zeytinyağlı yaprak sarmasını pişirme süresi totalde 50 dakika olacaktır.

Düdüklü Tencerede Sarma Nasıl Yapılır ?

Dağılmadan ve en kısa sürede pişmesi için düdüklü tencere kullanılmalıdır. Düdüklü tencere yuvarlak olacak şekilde kat kat sıralanır. Üzerine 1 su bardağı su koyulur. Üzerine de limon dilimlenerek kaplayacak şekilde eklenir. Düdüklü tencerede yaprak sarması pişirme süresi en fazla 10 dakika sürmektedir. Oldukça tasarruflu bir süresi vardır. Sarmaların şekli ısıdan dolayı bozulmaz. Kısa sürede ve pratik şekilde aile yemeklerine, arkadaş toplantılarına dahil edebileceğiniz aperitifler oluşturmanızı sağlar. Düdüklü tencere pişirme sürecini basınçla arttırmaktadır. Sağlıksız hiçbir tarafı yoktur. Özellikle son zamanlarda üretilen zamanı ayarlanabilir düdüklü tencereler her türlü tehlikeden uzak tutmaktadır ve çok kısa sürede çok lezzetli yemekler elde etmenizi sağlar. Bildiğimiz gibi pirinç, kuş üzümü, baharatlar ve bolca yağ ile harmanlanan zeytinyağlı sarmanın (yaprak sarma) yanı sıra et ile yapılan ve ana yemek olarak servis edilen sarma çeşidi de mevcut. Zeytinyağlı sarma daha çok asma yaprağı ile iç harcı kavrularak yapılırken etli sarma çiğ hamurdan karalahana veya beyaz lahanaya sarılarak hazırlanıyor. Sarmanın pişirilmesinde ise içindeki harçtan ziyade dışında kullanılan malzeme belirleyici oluyor. Sarmamızı karalahana ile hazırlıyorsak lahanaları önceden kaynar suda haşlamamız gerekiyor. Karalahana pişirme süresi yaprağın tazeliğine göre değişeceğinden 3-4 dakikada bir kontrol etmeniz iyi olacaktır. Bu şekilde haşladığınız karalahanaları süzdürüp soğuttuktan sonra büyük olanlarını ortadan ikiye bölerek hazırladığınız iç harcını koyun.

Yaprak Sarması Nasıl Yapılır ?

Zeytinyağlı sarma 5 kişilik için şu şekilde hazırlanır, 1 adet büyük soğan küp küp kesilir ve 5 yemek kaşığı yağ ile pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğanlar olabildiğince küçük doğranmalıdır. Sonra üzerine 2 su bardağı pirinç, 1 yemek kaşığı kırmızı toz biber, yarım kaşık salça, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kuru ya da yaş nane yaprağı ve varsa maydanoz, son olarak da 1 çay kaşığı tuz ekleyerek iyice harmanlanır. Su eklenerek demlenmeye bırakılır. Yazın taze yaprak var ise kullanılır, değil ise kışın salamura şeklinde kullanılabilir. Yapraklar birer tatlı kaşığı iç malzeme koyacak şekilde parmak şeklinde sarılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git