Yedi Uyuyanlar Mağarası – Tarsus / Mersin

Yedi Uyuyanlar Mağarası – Tarsus / Mersin
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 431 kez okundu.

Bu yazımızda sizlere ülkemizdeki önemli mağaralardan biri olan Yedi Uyuyanlar Mağarası ve efsanesinden bahsedeceğiz. Mağara nerededir, nasıl gidilir, ziyaret saatleri ve giriş ücreti hakkında tüm öğrenmek istedikleriniz bu yazıda. Yedi Uyuyanlar Mağarası, hikâyesinde yer alan efsane sebebiyle birçok ziyaretçi tarafından merak edilmiş bu nedenle çok sayıda turiste kapılarını açmıştır. Mersin iline bağlı Tarsus ilçesinin Dedeler Köyün’de bulunan mağaranın diğer ismi Eshab-ı Kehf’dir. Yazımızın devamında efsane haline gelmiş hikâyeyi bulabilirsiniz.

Burada efsaneleşmiş hikâye aslında putlara tapılan bir dönemde putlara tapmayı reddeden altı gencin hikâyesidir. Putlara tapmak yerine tek bir yaratıcıya inanan gençler putlara tapmayı reddetmiştir. Bu durum kısa sürede dönemin padişahının kulağına gitmiş ve padişah derhal bu düşüncelerinden vazgeçmelerini emretmiştir. Ancak bu altı genç inançlarını terk etmek yerine yaşadıkları yeri terk etmeyi tercih etmişlerdir. Kendilerine yaşamak için bir mağara arayan bu altı genç bir rivayete göre yola altı kişi çıkıp yolda bir çoban ve köpekle tanışırlar, başka bir rivayete göre ise yola çıktıklarında yedi kişilerdir ve bir de köpekleri vardır. Yazımızda bahsi geçen mağaraya geldiklerinde yedi kişi oldukları bilinmektedir. Kendilerine bir mağara bulan bu yedi kişi daha fazla saklanamamış ve dönemin hükümdarı tarafından yerleri tespit edilmiştir. Hükümdar mağaradan çıkamasınlar diye mağaranın ağzını kapattırır ve bu yedi kişi mağaranın içinde mahsur kalır. İnançlarından ödün vermemelerinin mükâfatı olarak bu kişilerin Kuran-ı Kerim’e göre 300 yıl süre ile uyutuldukları bilinmektedir. Bu hikâyeden hareketle mağaranın adı Yedi Uyuyanlar Mağarası olmuştur.

Yedi Uyuyanlar Mağarada Nereler Gezilir ?

Mağaranın üst kısımlarında 1873 yılında Sultan Abdülaziz Han tarafından inşa ettirilen Eshab-ı Kehf Camii bulunmaktadır. Gezinize bu camii ile başlayabilirsiniz. Camiyi gezdikten sonra 20 basamak inerek mağaraya ulaşmanız mümkün. Mağara içinde birçok kısımda bilgilendirme yazıları asılmıştır. Gezi esnasında bu yazıları dikkatlice okumanızı ve bilgilenmenizi tavsiye ederiz. Ziyaretçilerin daha keyifli bir gezi yapmaları için gerekli tüm aydınlatmalar sağlanmıştır. Mağara gezintisinden yorulduğunuz zamanlarda dinlenebilmek için ya da gezinti esnasında acıkma ihtimalinize karşı hem dinlenebileceğiniz hem yemek yiyebileceğiniz mağara yakınında yer alan Eshab-ı Kehf Restaurant bulunmaktadır. Restaurantta köfte, kuzu kuşbaşı, kuzu pirzola vb. yiyebilir çayınızı yudumlarken yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Yedi Uyuyanlar Mağarası Ziyaret Saatleri

Mağaralar civarını günün istediğiniz saati girebilirsiniz ancak mağaraların iç kısmına akşam namazından sonra giriş yapılmamaktadır.

Yedi Uyuyanlar Mağarası Giriş Ücretleri 

Alınan son bilgilere göre şuan için girişler ücretsizdir. Giriş ücreti alınmaya başladığında yazımızın bu kısmı güncellenecektir.

Yedi Uyuyanlar Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Tarsus 12. Km, 33400 – Tarsus / Mersin

Nasıl Gidilir? : Tarsus’a birçok şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Karayolu, Havayolu ve Demiryolu herhangi biri ile Tarsus’a ulaştıktan sonra mağaraya gitmek 15-20 dakika kadar vaktinizi alacaktır. Tarsus’a uzaklığı 12 km iken Mersin’e uzaklığı 33 km’dir yani Mersinden ise 40 dakika kadar sürmektedir. Tarsus ilçe merkezinden Dedeler Köyü’ne seyahat eden servislerle bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git