Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?
7 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 986 kez okundu.

Yasemin çayı, aromalı çaylar arasında dünyanın en tercih edilen bitki çayları arasında yer alıyor. Yasemin çayını sadece yasemin bitkisinden hazırlayabileceğiniz gibi yeşil çay ile birlikte de hazırlayabilirsiniz. Genellikle sarı ve beyaz renkli bir bitkidir ve 2-3 yaprağı olan küçük çiçekler şeklinde açar. Özellikle de Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişir ve kendine özgü hoş bir kokusu vardır. Yasemin bitkisi ekildikten 6 ay sonra bahar ya da yaz aylarında çiçek açar. Gerçek yasemin bitkisinin parlak ve oval yaprakları bulunur ve çiçekleri hafif yapışkandır. Bu bitki, 2,5-3 metre kadar uzayabilir ve yılda yaklaşık olarak 30 santim uzar. Bazı yasemin bitkileri yıl boyunca yapraklı kalırken bazıları ise kış aylarında yapraklarını döker. Hindistan’ın pek çok bölgesinde saksı bitkisi olarak evlerde ve bahçelerde yetiştirilir.

Yasemin Çayı Neye İyi Gelir ?

Yasemin çayının antioksidan özelliği bulunur ve yaşlanmayı geciktirir. Özellikle de diyet programlarında yağ yakıcı özelliği bulunduğu için kullanılır. Sakinleştirici ve depresyon belirtilerini azaltıcı özelliği vardır.

  • Enerjinizi arttırır ve sakinleşmenizi sağlar.
  • Yağ yakmanıza yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  • Stresi azaltır ve konsantrasyonu arttırır. Kalp ve damar hastalıklarından korunmanıza yardımcı olur. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığının tedavisinde oldukça etkilidir ve şeker hastalığının tedavisine yardımcı olur.
  • Bel ve sırt ağrılarının azaltılmasında çok etkilidir.
  • Kas ağrılarının azaltılmasını sağlar ve kan basıncını düşürür.
  • Ağız kokusunun giderilmesini sağlar ve depresyon belirtilerini azaltır.
  • Alerji belirtilerini hafifletir.

yasemin çayının yararları

Yasemin Çayı Nasıl Hazırlanır ?

3-4 bardak yasemin çayı hazırlamak için bir demlik kaynamış suyun içine 1 yemek kaşığı yasemin çayı atarak 5 dakika demlenmesini beklemelisiniz. 5 dakikadan çok demlerseniz çayın tadı acı olabilir. Yasemin çayının tadı ve kokusu oldukça güzeldir ve ekstra bir tatlandırıcıya gerek duymaz. Dilerseniz bir parça bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Yasemin Çayının Yan Etkileri

Yasemin çayı, az miktarda kafein içerir ve yeşil çay ile karıştırıldı zaman kafein alımını kontrol altında tutabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git