Yaşa ve Boya Göre İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır ?

Yaşa ve Boya Göre İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır ?
28 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 2.180 kez okundu.

Obezite hastalığının gitgide yayıldığı şu son yıllarda, düzensiz yemek yeme alışkanlığının baş göstermesiyle birlikte, sağlıksız diyet uygulamaları, aşırı kilo kaybı da vücudu ciddi anlamda rahatsız ederek, birçok sağlık problemlerine yol açmakta.

Ancak, bilmemiz gereken şu ki kilonuz ne olursa olsun, öncelikle sağlıklı yaşam sürüp sürmediğinizdir.

En büyük sağlık problemlerinden biri haline gelen obezite, tüm dünyada birçok kişide ciddi hastalıklara yol açarak, sağlığı tehdit etmektedir. Tamamen irade kontrolü ile yenilebilecek olan bu rahatsızlık, yağlı ve hazır gıdalardan uzak durarak ve düzenli spor yaparak önlenebilir.

İdeal kilo, yaş, kilo ve cinsiyet baz alınarak hesaplanmaktadır. Ancak genetik faktörlerin yanı sıra, vücut tipi ve kemik yapısına göre de bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Aynı zamanda spor yapanlar için de bu durum değişkenlik gösterebilir ve kişiyi yanıltabilir. Bunun için beden kitle endeksine bakılarak bir uzmandan yardım alınması daha doğru olur.

İdeal kilo hesaplamak için uzman doktorlar tarafından kliniklerde, vücut kitle endeksi yani body mess indeks adı altında bir ölçüm yöntemi uygulanmaktadır. Kişinin kilosu, boyunun karesine bölünür. Bulunan sonuç 18 ila 25 arasında ise normal olarak değerlendirilir, 25 ila 30 arası fazla kilo olarak nitelendirilir. 30 ve üzeri ise obezite hastalığı olarak değerlendirilir. Bu ölçüm standart bir ölçüm olduğu gibi, vücut yağ oranını dolaylı olarak gösterir. Vücut kitle endeksi 30 üzerine çıktığı zaman, bu durum vücuttaki yağ oranının fazlalaştığını göstererek, birçok hastalığında habercisi niteliğindedir. Kalp rahatsızlıkları, kolestrol sorunu ve hiper tansiyon gibi birçok hastalığa doğrudan zemin hazırlayan fazla kilo, hemen kontrol altına alınmalıdır.

İdeal kiloyu kişinin boyu baz alınarak hesaplamanın bir diğer yolu da, mevcut boydan 150 çıkarılarak, çıkan sayı 4’e bölünür. Bulunan sayıya 100 eklenerek, mevcut boydan son bulunan rakam çıkarılır. Çıkan sonuçta kilogram cinsinden düşünülüp ideal kiloyu vermektedir.

Örneğin; 1.70 boy 170-150=20/4=5+100=105 170-105=65. 1.70 boyundaki bir kişi için ideal kilo 65 olarak değerlendirilmektedir. Ancak bu oranlar bayanlarda daha düşük olabilir.

Unutmayın bu hesaplama, kliniklerde uzman doktorlar tarafından yapıldığında daha doğru sonuçlar verir. Nitekim bu hesaplama, standart bir vücut düşünülerek yapılmaktadır. Kas ağırlığı farklı, sportif ve kemikli vücutlar da bu hesaplama net ve doğrudan bir değerlendirme içermez.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git