Yaprak Sarması Kaç Dakikada Pişer ?

Yaprak Sarması Kaç Dakikada Pişer ?
7 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.273 kez okundu.

Yaprak sarması kaç dakikada pişer ? Bir Tokat’lı olarak söyleyebilirim ki yaprak sarması bulunmuş en güzel yemeklerden biri. Evet yapması biraz zor, güzel yaprağı bulması, içini kaliteli yapması ve tam ayarında pişirmesi oldukça uğraştırıcı. Fakat püf noktalarına uygun yapıldığında sarma oldukça güzel bir yemek. Arkadaşlarınız geldiğinde ya da bir özel gününüzde sofranızda bulunmasını isteyeceğiniz yemeklerden biri. Tabi bu yemeğin de püf noktaları var. Mesela yaprağı nasıl olmalıdır? İçine hangi baharatlar konulmalıdır? Limonu ne kadar olmalıdır? Ya da ne kadar süre pişirilmelidir? Bu soruları cevapladığımızda ortaya tam ağızlara layık sarmalar çıkar.

Tabi unutmadan söylemeliyim sarmayı ne çok ince sarmalısınız ne de çok kalın. Çünkü çok ince sarıldığında içinde çok az iç olacak, çok kalın olduğunda ise dolma gibi görünecektir.

Sarmayı ne kadar süre pişirmeliyiz sorusu aslında yaprağın kalınlığına bağlı olmasına rağmen ortalama 45 dakika pişirmek sarma için yeterli olacaktır. Çünkü daha fazla piştiğinde yaprak eriyebilir ve dağılabilir, daha kısa piştiğinde ise çiğ kalabilir. Bu sebeple ayarında pişirmek en iyisi olacaktır. Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git