Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanığa Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 848 kez okundu.

Derimiz yakıcı bir maddeyle temas sonucunda, dokularımızda yanık yani diğer bir adı olarak bilinen deformasyon meydana gelmektedir. Yanık günlük yaşamımızın hemen her döneminde karşılaşabileceğimiz bir yaralanma şeklidir. Derimizde meydana gelen yanıklar, derimizin üstünde meydana getirdiği tahribatın şekline göre, 1. derece, 2. derece ve 3. derece yanıklar olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Özellikle 1. ve 2. derece oluşan yanıklarda, derimizin yüzeyi yada alt katmandaki dokular zarar görmektedir. Genellikle küçük ev kazaları neticesinde, bu tür hafif yanık olaylarıyla sık sık karşılaşmaktayız. Bu küçük yanık olaylarına anında yapacağınız müdahalelerle ve evinizde uygulayacağınız küçük yöntemlerle, hafif yanıklarınızı tedavi edebilirsiniz. 3. derece ki yanıklarsa ise meydana getirdiği derin yaralar sebebiyle, tıbbı müdahaleler gerekmektedir. Örneğin; yangınlar ve elektrik akımına kapılma gibi.

Derinizin üzerinde oluşan yanıklara ilk olarak hemen vakit kaybetmeden, yanan bölgenize soğuk su dökmenizi yada soğuk suyun altında bekletmenizi öneririz. Bunun dışında ayrıca da bir beze saracağınız bir miktar buzlada yanan bölgelerinize kompres yapabilirsiniz. Uygulayacağınız bu yöntemlerle hem tahriş olan yerlerinizin kabarmasının önüne geçebilirsiniz hem de yanığın ilk anlardaki acısını hafifletmiş olursunuz. Sizlere bir başka önerimiz ise; aynı uygulamayı sütle yapmanızdır. Meydana gelen yanık bölgelerinize, temiz bir bezi soğuk sütle iyice ıslattıktan sonra bezinizi hafif bastırarak 10-15 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Soğuk süt uygulaması hem yanığın acısını hafifletecek hem de içerisinde bulunan yağ sayesinde, dokularınızda meydana gelen tahribatları önleyecektir.

yaniga-ne-iyi-gelir-

Orta ve hafif dereceli yanıklarınızda uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden bir tanesi de yumurta akıdır. Özellikle İtfaiye personelinin, eğitim programında da yer alan bu yöntem, her gün ve düzenli olarak uygulama neticesinde en az bir haftaya kadar yanan bölgeyi iyileştirme gücüne sahiptir. Yumurtanızı sarısından ayırarak, akını iyice çırptıktan sonra,  yanan bölgeye sargı beziyle hafif sürdükten sonra 10-15 dakika kadar beklemenizde fayda var. Düzenli olarak her gün bu uygulamayı yaptığınız zaman, zarar görmüş olan bölgenizin kısa zamanda eski haline geldiğini sizlerde göreceksiniz.

Yanığa özellikle un uygulamasının da iyi geldiğini söyleyebiliriz. Vücudunuzun herhangi bir yerinde yanık oluştuğu anda, hemen vakit kaybetmeden elinizi yada yanan bölgenizi un dolu bir kaba sokarak bir süre bekledikten sonra, hem acınızın dindiğini hem de meydana gelen kızarıklığın kaybolduğunu göreceksiniz. Yanığa en iyi gelen kremlerden bir tanesi Silverdin Kremi olduğunu söyleyebiliriz. Eczanede çok ucuza satılan bu krem yanık tedavisinde en çok kullanılmaktadır. Yanığınızın iyileşmesi için; bir kahve fincanı susam yağına, 1 çorba kaşığı kına ekleyerek iyice karıştırılıp merhem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Elde edilen karışımı yanığınızın üzerine sürerek iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git