Yahni Kaç Dakikada Pişer ?

Yahni Kaç Dakikada Pişer ?
7 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 364 kez okundu.

Yahni kaç dakikada pişer ? Yahni etin et suyu kemik suyu yada sos ile pişirilen yemektir. Yapımı her ne kadar meşakkatli olsa da mutfak kültürümüzün en vazgeçilmez yemeklerinden biri yahnidir. Dana yahni, balık yahni, et yahni, böbrek yahni, papaz yahnisi, tavuklu pilav yahnisi, yahni örneklerinden sadece bir kaçıdır.

Yahniyi pişirme aşamasına gelince; yahninin türüne göre pişirme süresi, kullanılan malzemeler değişiklik gösterir. Örneğin et yahni yapılırken yaklaşık on dakika tencerede, on dakika da fırında pişirilir. Kimi yahniler düdüklüde pişerken kimileri normal tencerede kimileri de fırında yavaş yavaş pişer. Tabi burada kullanılacak olan etin türü de önemlidir. Dana yada kuzu gibi etler yavaş pişerken balık gibi yumuşak etler daha hızlı pişer. Örneğin dana yahniyi yirmi yirmi beş dakika pişiriyorsak balık yahniyi on yada on beş dakika pişirmemiz yeterli olacaktır.

Bu durumda yahninin pişme süresini kullanılan et türünden içine konulan sebzelere, etin doğranma büyüklüğünden kullanılan tencereye varıncaya kadar pek çok şey etkiliyor demektir. Her ne kadar yapımı uğraştırıcı olsa da tadı damağımızın vazgeçilmezi…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git