Yağlı Egzamaya Ne İyi Gelir ?

Yağlı Egzamaya Ne İyi Gelir ?
6 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.144 kez okundu.

Çeşitli genetik ve çevresel faktörler sebebiyle oluşan egzama, bir cilt rahatsızlığıdır. Beyaz tenli insanlarda görülme sıklığı daha fazladır. Bulaşıcı olmayan egzama, tekrarlama riski yüksek bir hastalıktır. Kepeklenme, kızarıklık, aşırı yağlanma, ıslaklık hissi, kabarıklıklar, cilt tonunda farklılık ve kaşıntı yağlı egzamanın belirtileridir. Yağlı egzamanın en fazla görüldüğü bölgeler ise göz kapakları, saç, kaşlar, eller, burun kenarları, göğüs kısmı, kasık ve ense. Yağlı egzama genellikle stresten kaynaklanır. Mantar, sedef ve alerjen maddelere temas yağlı egzamanın nedenleri arasındadır. 

yagli-egzamaya-ne-iyi

Yağlı egzama her ne kadar genetik bir rahatsızlık olsa da doğru ilaç ve kullanım teknikleriyle tedavi edilebilmektedir. Yağlı egzama vücudun hemen her bölgelerinde görülse de en sık görüldüğü yer kafa derisidir. Yağlı egzamanın etkeni olarak mantar hastalığı gösterilmektedir. Yağlı egzamanın asıl nedeni mantar olduğu için kullanılması gereken şampuanlarda mutlaka mantar hastalığını önleyici içerikler bulunmalıdır.

Egzama şampuanları bu grupta en etkili tedavi yöntemlerindendir. Hafif düzeyde olan yağlı egzamalarda şampuanlar yeterlidir ancak bu şampuanlara ek olarak doktorunuzun verdiği ilaçları da kullanmalısınız. Climbazol içeren şampuanlar yağlı egzamaya iyi gelmektedir. Bu şampuanlar günlük olarak uygulanabilse de yine de uzman bir doktora görünülmelidir. Egzama ve mantar tedavisi için kullanılan şampuanların özellikleri azaltılmış, daha az köpüren ve ağır kokulu ilaç olarak üretilmiştir. Yağlı egzama tekrar edebileceğinden şampuanlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Kortizon içeren kremler bitkisel ürünler de yağlı egzamaya iyi gelen bileşenlerdir. Yalnız kortizon içeren kremler kılsız yağlı egzamalı bölgelere uygulanmalıdır. Egzama tamamen geçici bir hastalık olmadığı için günlük hayatta kullanılan ürünlere çok dikkat edilmelidir. Elma sirkesi egzamalı bölgeye sürülebilir. Beyaz dut kurusu kürü de kaynatılarak yine egzamalı bölgeye sürüldüğünde sonuç vermektedir. Saç derisi yıkandıktan sonra sarımsak ve badem yağı sürülmesi de egzamalı bölgenin kızarıklığını ve kaşıntısını alarak yeni saç çıkışında etkindir. Meyan kökü ise derideki kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntıyı azaltmaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git