Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  16.08.2019
  Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Yağ bezeleri vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan ve içi yağ dolu tümörlerdir. Çeşitli boyutlarda görülebilirler. Yağ bezelerinin çevreleri bir kapsül ile çevrilir. Renkleri genellikle beyaz-sarı şeklinde gözlemlenebilir. Vücudun gözle görülebilir noktalarında oluşan yağ bezelerinin yetişkinlerde meydana gelme olasılığı çocuklara oranla çok daha yüksektir. Bu yağ bezeleri eğer kişileri görüntü açısından rahatsız ediyor ise, bir uzman tarafından doğru yöntemlerle alınmalı ya da boğulmalıdır. Kişiler asla bu işlemi evde kendi başlarına sıkmak ya da iğneyle içini boşaltmak gibi yöntemler ile yapmaya kalkışmamalıdır aksi halde daha ciddi enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu yöntemlerin mutlaka bir sağlık kuruluşunda yapılması gerekmektedir.

  Yağ bezeleri yaygın olarak yüz, omuz, saç derisi, genital bölge ve sırt bölgesinde oluşmaktadır. Derimiz ile bütün bir yapıdadırlar. En belirgin belirtisi beze ile beraber gelişen şişliktir. Büyüme hızı yüksek ise, kızarıklık, renk değişikliği ve şiddetli ağrı durumu görülür. Bu gibi durumlarda cerrahi işlem uygulanır ve patolojik incelemeye yollanır. Sebepleri tam olarak bilinmemekle beraber, oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerden bazıları, yüksek kolesterol, obezite, ileri yaş, genetik yatkınlık, karaciğer hastalıkları ve sağlıksız beslenme olabilir.

  3 çeşit yağ bezesi vardır. İyi huylu tümör, kötü huylu tümör ve yağ kistleri. Yağ kistleri daha çok kafa derisi üzerinde görülmektedir. İyi huylu tümörler boyun ve sırt bölgesinde genellikle sarı renkte görülürler ve serttirler. Kötü huylu tümörler yağ birikimi olan dokunun kanserleşmesi sonucunda oluşurlar. İçlerindeki sıvı griye dönük bir renktir ve mutlaka cerrahi işlemle alınmalıdırlar.

  Hangi bölüme başvurulmalıdır?

  Yağ bezeleri için genel cerrahi bölümüne başvurulmalıdır. Genel cerrah sadece fiziksel yapacağı muayene ile teşhisi koyabilir. Daha büyük yapıdaki yağ bezeleri için uzman ultrasonografik görüntüleme isteyebilir.

  Tedavisi

  Yağ bezelerinin büyük çoğunluğu iyi huyludur fakat estetik açıdan hoş görünmediği için rahatsızlığa yol açar. Basit cerrahi operasyonla hekimler tarafından alınırlar. Lokal anestezi yapılan bu yöntemde işlem süresi yaklaşık 15-20 dakikadır, operasyon sonrası hastanede kalmayı gerektirmeyen bir yöntemdir. Hasta aynı gün içinde taburcu edilebilir.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.